Osoby budujące dom w miejscu, w którym nie ma możliwości jego przyłączenia do zbiorczej kanalizacji ściekowej, mają do wyboru dwa rozwiązania związane z odprowadzaniem ścieków z ich budynków. Pierwsze z nich to klasyczne szambo, natomiast drugie to biologiczna, przydomowa oczyszczalnia ścieków. Poniżej skupiamy się więc na drugiej opcji, omawiając budowę, działanie i zalety biologicznych oczyszczalni ścieków.

Z jakich elementów jest zbudowana biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków zbudowana jest z jednego zbiornika o litrażu dobranym do ilości ścieków produkowanych przez dobę w danym budynku. Zbiornik ten wykonywany jest najczęściej z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, dzięki temu jest on odporny na uszkodzenia oraz jednocześnie nie generuje problemów przy jego montażu. Podzielony jest ona na kilka komór:

  • denitryfikacyjną
  • nitryfikacyjną,
  • osadu wtórnego.

Dodatkowo biologiczna oczyszczalnia ścieków składa się także ze sterowników i kompresorów oraz systemów napowietrzania.

Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Funkcjonowanie biologicznej oczyszczalni ścieków opiera się na działaniu złoża biologicznego w postaci bakterii tlenowych lub beztlenowych oraz technologii niskoobciążonego osadu czynnego. Podzielić je można na 5 głównych etapów. Pierwszy z nich polega na mechanicznym usunięciu dużych elementów i cząsteczek. Drugi to natomiast usuwanie odpadów mineralnych takich jak piasek i żwir poprzez ich osiadanie. Trzecim etapem jest natomiast sedymentacja, czyli kilkugodzinny proces, podczas którego ciała stałe osadzają się na dnie zbiornika. W przedostatnim etapie oczyszczania mikroorganizmy usuwają większe zanieczyszczenia organiczne. Na samym końcu zachodzi natomiast proces osadzania ostatecznego, w którym oczyszczone ścieki są odprowadzane ze zbiornika. Podczas tych etapów biologiczne oczyszczalnie ścieków zamieniają ścieki w wodę II kategorii, która może być bezpiecznie odprowadzana do gruntu lub wykorzystywana do celów gospodarczych.

Jakie są zalety biologicznych oczyszczalni ścieków?

Za zastosowaniem biologicznych oczyszczalni ścieków, jakie oferuje między innymi producent oczyszczalni EKO-BIO przemawia wiele zalet. Rozwiązanie to jest przede wszystkim wygodne w użytkowaniu i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów po jego zastosowaniu, a do tego w pełni ekologiczne. Dodatkowo biologiczne oczyszczalnie ścieków mogą być z powodzeniem montowane na niemal każdej działce bez względu na występujący na niej rodzaj gruntu czy poziom wód gruntowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj