Tapicerka meblowa należy do tych elementów design’u, które najbardziej narażone są na zanieczyszczenia. Czyszczenie mebli, zwłaszcza stylowych, nie należy do czynności najłatwiejszych. Mamy natomiast do czynienia z modą na wstawianie i renowację starych mebli z tapicerką. Dlatego warto wiedzieć, że to wymaga specjalistycznego podejścia wraz wykorzystaniem odpowiednich środków czyszczących.
Co bierzemy pod uwagę
Oczywiście rodzaje tapicerki i wiek mebli wraz z obiciami. Również rodzaj obicia – przecież może to być tkanina, skóra albo imitacja skóry. Trudniej na pewno czyści się zabrudzenia na materiałach z włosem lub meszkiem, chociażby welurowych, zamszowych lub nabukowych. Bywają też obicia sztruksowe, również niełatwe w czyszczeniu i konserwacji. Jeśli idzie o tkaniny to na ogół o wiele łatwiej czyści się wykonane współcześnie, ze względu na rodzaj i gęstość włókien.
W zależności od rodzaju obicia do czyszczenia stosujemy różne środki i metody – od tych typowo fizycznych po wykorzystanie specjalnych preparatów, na przykład pianek w sprayu.
Czyszczenie tapicerki z tkaniny
Sposoby czyszczenia są zależą również od tego, czy zanieczyszczenie jest stare, czy też świeże. W wypadku świeżego zanieczyszczenia substancją płynną przydają się na przykład papierowe ręczniki lub bawełniane ściereczki. Jeśli wykorzystujemy wodę do czyszczenia to należy zadbać o to by nie było zacieków. Potem niezbędna może okazać się suszarka. Również w takich wypadkach można sięgnąć po specjalistyczne preparaty do czyszczenia mebli. Natomiast odplamiacz wykorzystujemy punktowo, gdyż i ten preparat może odbarwić delikatną tkaninę. Do czyszczenia plam tłustych przydatna może się okazać chłonna szmatka.
Do czyszczenia obić z innych plam wykorzystuje się czasem sól i amoniak. Jeśli chcemy odświeżyć stary, dopiero zakupiony mebel, to przydatna okazać się może szczotka. Taki mebel może mieć frędzle nieco rozwichrzone – najlepiej je się prostuje przy pomocy pary wodnej.
Czyszczenie tapicerki skórzanej
Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że czyszczenie tapicerki skórzanej jest łatwiejsze i mniej ryzykowne niż czyszczenie obić z tkanin. Nie zawsze tak jest, chociażby dlatego, że nawet najlepszej jakości skórę można odbarwić. Przecież skóry licowe są pokryte barwnikiem, nierzadko z dodatkiem wosku.
Zatem zanim zajmiemy się konserwacją lub czyszczeniem tapicerki skórzanej to zastanówmy się nad tym, czy sięgnąć po środki domowe, czy po prostu wydać pieniądze na sprawdzone preparaty czyszczące. Chyba ten drugi wariant będzie mnie ryzykowny.
W wypadku drogich mebli najlepiej jest się zdać na umiejętności i wiedzę specjalisty, tym bardziej że pewnie jest w tym dużo prawdy, iż nie ma takiej plamy, której nie uda się usunąć.