Chociaż rzadko myślimy o nim w ten sposób, połączenie z Internetem to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia gospodarstwa rolnego. Usługi dostępne online nie tylko służą rozrywce, ale też mogą znacznie usprawnić działalność – np. dzięki możliwości składania wniosków online, zamówieniom internetowym lub rozliczeniom za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Niestety wiele gospodarstw zlokalizowanych jest w znacznej odległości od miast lub nawet większych wsi. To wiąże się z problemami w znalezieniu dostawcy, który zapewni niezawodny i szybki dostęp do internetu. Na szczęście nie jest to niemożliwe. By jednak połączenie było bezproblemowe, przed wyborem konkretnej oferty należy dokładnie przeanalizować jej parametry. Które z nich mają największe znaczenie dla rolnika? Jak internet najlepiej sprawdzi się w gospodarstwie? Wyjaśniamy.
Internet mobilny vs. stacjonarny. Który będzie lepszy?
Zacznijmy od kwestii najważniejszej – sposobu połączenia z siecią. W przypadku gospodarstw rolnych wybór między łączem przewodowym a ofertami mobilnymi zwykle jest oczywisty. Z uwagi na położenie z dala od dużych osiedli, często znajdują się one poza zasięgiem dostawców przewodowych, a doprowadzenie kabla wiąże się z dużymi kosztami lub jest niemożliwe.
Czy jednak konieczność korzystania z internetu mobilnego oznacza niestabilne połączenie, powolne transfery i małe limity? Niekoniecznie. Wygodne i bezawaryjne korzystanie z usług online gwarantuje sieć 5G, do której dostęp gwarantuje Otvarta. Za wyborem oferty 5G przemawiają przede wszystkim:
- szybkie transfery: w sieci 5G wysyłanie danych odbywa się z prędkością 10 GB/s, a pobieranie – z dwukrotnie większą;
- brak opóźnień: zwykle nie przekraczają one 4ms, chociaż czasem możliwe jest ich zredukowanie do 1ms;
- pojemność: na obszarze 1 km kw. z siecią 5G może łączyć się nawet milion urządzeń. Jest to ważne nie tylko w zatłoczonych miastach, ale też na terenach wiejskich, gdzie umożliwia szeroko zakrojone zautomatyzowanie gospodarstwa z wykorzystaniem technologii IoT.
Internet na kartę i na abonament. Porównanie
Z operatorem dostarczającym internet mobilny możemy rozliczać się w abonamencie lub w ramach oferty na kartę. Ta druga opcja wypada gorzej przede wszystkim pod względem wygody. By uniknąć przerw w dostępie do usług, należy pamiętać o regularnych doładowaniach konta, podczas gdy wybierając abonament, możemy po prostu ustawić zlecenie stałego przelewu i właściwie zapomnieć o płatnościach. Pre-paidy nie będą też dobrym wyborem, jeśli zależy nam na wysokich transferach.
Jak jednak wybrać najlepszy abonament na internet mobilny? Poza parametrami konkretnej oferty (więcej na ich temat powiemy za chwilę), ważna jest konstrukcja umowy. Jeśli abonamenty kojarzymy z ofertami wiążącymi z operatorem np. na dwa lata, najwyższa pora zweryfikować swój pogląd. Sieć Otvarta oferuje bezterminowe umowy, które można rozwiązać w każdym momencie. Pod względem braku zobowiązań taki abonament nie różni się więc od internetu na kartę.
Abonament dla firm rolniczych. Na co zwrócić uwagę?
Poszczególne pakiety oferowane nawet przez jednego operatora mogą znacznie różnić się pod względem poszczególnych parametrów. By połączenie było dopasowane do potrzeb gospodarstwa rolnego, przy wyborze oferty uwagę należy zwrócić przede wszystkim na:
- adres IP: standardem na rynku internetu mobilnego jest zmienne IP. Jeśli jednak w domu lub samym gospodarstwie korzystamy z rozwiązań smart home lub IoT, powinniśmy wybrać stałe IP. Tę opcję oferuje niewielu mobilnych operatorów. Jednym z nich Otvarta. Sieć umożliwia ponadto uzyskanie nie tylko publicznego, ale też prywatnego IP;
- limit transferu danych: musi być dopasowany do zapotrzebowania domu i gospodarstwa. Tę wartość można oszacować, np. korzystając z dostępnych w sieci przeliczników.
Ważne jest też to, czy w ramach danej oferty otrzymujemy telefon lub inne urządzenie – np. router lub tablet. Należy pamiętać, że raty za sprzęt są wliczone w miesięczną ratę abonamentu, znacznie zwiększając jej wysokość. Kupując urządzenia w sklepach elektronicznych, możemy liczyć na dużo korzystniejsze warunki (w tym raty 0%), a przy tym ich wybór będzie dużo większy. Z powodzeniem można też wykorzystać sprzęt, który już posiadamy. Wybierając abonament bez telefonu lub routera, sporo zaoszczędzimy – w Otvarta najdroższy pakiet 500 gigabajtów do wykorzystania w LTE i 5G kosztuje niespełna 100 złotych miesięcznie. Najtańszy abonament to zaś wydatek 20 złotych.
Najlepszy abonament internetowy dla gospodarstwa rolnego
Internet w gospodarstwie rolnym może służyć nie tylko do rozrywki mieszkańców, ale też kontaktów z instytucjami i kontrahentami, zaopatrzenia, rozliczeń i sterowania urządzeniami. Musi więc być szybki, niezawodny oraz zapewniać przy tym odpowiednio wysoki limit transferu danych. W ofercie sieci Otvarta znajdziemy abonamenty, które spełniają wszystkie te wymagania, a jednocześnie pozwalają połączyć się z siecią, nawet jeśli gospodarstwo znajduje się poza zasięgiem dostawców kablowych.