Beton to surowy materiał, który wykorzystywany jest często do tworzenia posadzek, ogrodzeń, balustrad i innych konstrukcji. Choć znany jest z wytrzymałości i nie wymaga tyle pielęgnacji co np. drewno, to odpowiednie traktowanie przedłuży jego żywotność i pozwala zachować estetyczny wygląd. Sprawdź jak malować powierzchnie z betonu, by zachowały trwałość na długi czas.

Czynniki szkodliwe dla elementów betonowych

Czynniki szkodliwe dla betonu zależą oczywiście od miejsca, w którym znajduje się materiał. W przypadku posadzek betonowych np. w pomieszczeniach gospodarczych, beton jest narażony głównie na niebezpieczne działanie czynników mechanicznych, takich jak uderzenia oraz ścieranie przez ruch osób oraz maszyn. Niebezpieczne są także zanieczyszczenia chemiczne, które wpływają nie tylko na strukturę, ale obniżają też estetykę wizualną.

W przypadku elementów betonowych umieszczonych na zewnątrz, czyli np. ogrodzenia czy balustrad, materiał będzie narażony przede wszystkim na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych oraz zabrudzenia wynikające z opadów z drzew czy dymu z komina. Ważne, by w takim przypadku wybrać farbę do betonu zewnętrzną.

Jakich farb do betonu użyć?

Zastanawiasz się czym pomalować beton? Wśród najpopularniejszych farb do betonu można wyróżnić farby farby akrylowe, akrylowo-silikonowe, epoksydowe oraz uretanowo-alkidowe.

Farby akrylowe wytwarzane są na bazie żywicy akrylowej oraz pigmentów organicznych i nieorganicznych. Te preparaty są odporne na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę do aż 80 stopni i niezbyt długi kontakt z wodą. Tego typu farba na beton to np. ŚNIEŻKA Beton Posadzka. Jest doskonale przyczepna do podłoża oraz odporna warunki atmosferyczne. Może być wykorzystywana do malowania ogrodzeń, fasad domów czy chodników i posadzek. Chcesz wiedzieć jaka jest cena farby do betonu? Tutaj sprawdzisz ceny na farby do betonu.

Farby akrylowo-silikonowe są wyprodukowane z żywicy silikonowej oraz kopolimeru akrylowego. Takie produkty muszą być aplikowane dwukrotnie w odstępach trzygodzinnych. Ten rodzaj farby jest najmniej odporny na ścieranie spośród wszystkich środków przeznaczonych do betonu. To oznacza, że nie zaleca się stosować go na posadzkach betonowych.

Kolejnym rodzajem farb przeznaczonych do betonu są preparaty uretanowo-alkidowe. Ich głównym składnikiem jest żywica alkidowa. Tego typu farby są nie tylko bardzo wydajne, ale i najbardziej wytrzymałe na ścieranie. Farby uretanowo-alkidowe rozcieńczane są za pomocą benzyny lakierniczej.

I wreszcie farba epoksydowa do betonu. Aby aplikować farbę epoksydową należy wcześniej zmieszać dwa składniki czynne. Czynność mieszania należy przeprowadzać tak długo, aż powstanie jednorodna masa. Wytrzymałość tych farb na ścieranie jest wysoka i porównywalna do farb uretanowo-alkidowych.

Jeśli zależy Ci na efekcie dekoracyjnym, możesz użyć emalii do betonu np. ŚNIEŻKA Emalia Szybkoschnąca. Ten produktu nadaje się do dekoracji betonu, jest odporny na czynniki atmosferyczne oraz mechaniczne, a dodatkowo ma żywe i trwałe kolory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj