Firany od lat stanowią wyjątkowy sposób na dekorację okien w domu. Pomieszczenia zyskują dzięki nim na przytulności i estetyce. Ich odpowiednia gęstość pozwala na wpuszczenie światła słonecznego za dnia, z kolei wieczorem i w nocy zapewniają prywatność. Zwykle firany powstają z materiałów w stonowanych, delikatnych kolorach, choć ciekawym rozwiązaniem mogą być również te bardziej wyraziste. Sprawdź, jakie zalety mają gotowe firany!

Najpopularniejsze modele firan

Firany gotowe są niezwykle wygodnym sposobem na dekorację okna. Na rynku znajduje się wiele ich rodzajów, z uwagi na sposób zawieszenia można wyróżnić:

  • firany na taśmie,
  • firany na szelkach,
  • firany na przelotkach,
  • firany na haczykach mikroflex,
  • firany na fali.

Są niezastąpionym elementem eleganckiego wnętrza, wyjątkowo łatwym do montowania. Wszyta taśma, przelotki lub szelki pozwalają na szybkie zawieszenie firany na karniszu, bez konieczności wcześniejszego przygotowania. Odpowiednie ułożenie i zmarszczenie jej zgodnie z upodobaniami pozwala na uzyskanie wyjątkowego efektu w krótkim czasie. Jak podkreślają specjaliści z firmy POLONTEX S.A., firanki gotowe mają zróżnicowane wzory
i rozmiary, co ułatwia wybranie optymalnego modelu. Dzięki temu każde okno można przyozdobić zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami.

Ponadczasowe tkaniny

Firany gotowe wykonywane są z wielu różnych materiałów. Najpopularniejszymi są te wykonane z woalu, żakardowe oraz haftowane. Woal stanowi jedną z najpiękniejszych i najdelikatniejszych dekoracji okiennych, który można puścić wolno lub elegancko udrapować.

Wnętrze zyska na elegancji, gdy wykorzysta się w nim firany gotowe na taśmie. Wyjątkowe są przede wszystkim modele haftowane – proste o klasycznej formie, jak i zestawy obejmujące kilka elementów. Taśma pozwala na uzyskanie i utrzymanie pożądanej szerokości materiału, a przez to na zachowanie kształtu całej firany, również w trakcie prania.

Przelotki, podobnie jak szelki, ułatwiają założenie i przesuwanie firany na karniszu, bez ryzyka jej uszkodzenia. Naprzemiennie przewleka się je przez drążek, co znacznie ułatwia jej powieszenie.

Firany gotowe mogą być gładkie, we wzory, z elementami zdobiącymi. Najchętniej wykorzystywanymi motywami są tu ornamenty kwiatowe, figury geometryczne, pasy i orientalne arabeski. Rozsunięte, prezentują się w całej swej okazałości. W zależności od pomieszczenia i głównego zadania firany można zdecydować się na długi lub krótki model.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj