Dobre zarządzanie projektami jest uważane za kluczowe dla pomyślnej przyszłości każdej organizacji. Jeśli projekty realizowane przez firmę będą prowadzone przez kogoś, kto nie ma odpowiedniej wiedzy i kompetencji, nie można oczekiwać spektakularnych efektów. Wręcz mogą pojawić się opóźnienia w zakończeniu prac, różnice w zakresie wydatków i wiele innym komplikacji. Firma ma w takiej sytuacji dwa wyjścia. Może zatrudnić wykwalifikowanego Project Managera lub zainwestować w szkolenie z zarządzania projektami.

Stworzenie nowego stanowiska pracy wiąże się z wieloma kosztami. Jednak zdarza się, że jest to najlepsze rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli pracodawca widzi, że w jego zespole podwładnych nie ma kogoś, kto sprostałby zadaniu. Niestety nowe stanowisko, to nowe stałe wydatki dla pracodawcy. Dlatego też bardziej komfortowa sytuacja jest wtedy, kiedy istnieje możliwość wysłania już zatrudnionego pracownika lub pracowników na szkolenie z zarządzania projektami.

Szkolenie z zarządzania projektami

Dobrze przygotowane do pracy osoby będą mogły zoptymalizować wiele procesów w firmie. Mało tego, wpłyną na poprawę przepływu informacji i atmosferę w firmie. Ostatecznie wspierać to będzie budowę pozytywnego wizerunku na zewnątrz. Harmonogram będzie dobrze rozplanowany, a działania prowadzone w terminie. Każdy z pracowników dostanie jasno sprecyzowany zakres działań, więc niweluje się ryzyko błędów i nieporozumień.

Często w trakcie realizacji projektu pojawiają się jakieś trudności, które wpływają na terminowość i finanse. Jeśli zarządzaniem zajmie się ktoś posiadający odpowiednie kwalifikacje, już na wstępie będzie można ocenić ryzyko i przygotować się na nagłe sytuacje. Sprawne zarządzanie oznacza również większą wydajność, efektywność i elastyczność, które dadzą znaczącą przewagę nad konkurencją.

Jak wybrać dobrze szkolenie z zarządzania projektami?

Ze względu na rosnący popyt na usługi związane z zarządzaniem projektami, powstaje coraz więcej instytucji organizujących szkolenia z tego zakresu. Nie wszystkie jednak są równie korzystne. Nie chodzi jedynie o cenę. Ważne jest to, by przekazana wiedza rzeczywiście była przydatna w wykonywaniu codziennych obowiązków. Warto zwrócić uwagę na to, jak ma przebiegać szkolenie, czy będą organizowane ćwiczenia, w których trzeba będzie zmierzyć się z realnymi problemami. Wykłady i warsztaty powinny być prowadzone przez ludzi, którzy są praktykami i mają doświadczenie.

W zależności od tego, czy na szkolenie będzie szła osoba, która ma elementarną wiedzę i pracuje nad projektami, czy jest to ktoś, dla kogo jest to coś nowego, należy spojrzeć, czy tematyka wprowadza do zarządzania, czy jest raczej związana z poszerzaniem posiadanych kompetencji. Następnie patrzy się na to, jak długo będzie trwało szkolenie. Nie można też zapomnieć o tym, by zweryfikować, czy firma szkoleniowa ma odpowiednią akredytację. Dzięki temu można zyskać pewność, że będzie prowadzone na najwyższym poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj