Okres karmienia piersią to ważny czas w rozwoju niemowlęcia. Duży wpływ na jakość pokarmu ma dieta mamy. Dowiedz się, jakich produktów nie może zabraknąć, a czego lepiej unikać podczas pierwszych miesięcy życia dziecka.

Dieta podczas karmienia piersią – jak powinna wyglądać?

Okres karmienia piersią nie wymaga stosowania specjalnej diety. Wskazane jest jednak spożywanie zbilansowanych posiłków, które dostarczą młodej mamie i dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych. W praktyce oznacza to jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, a także produktów pełnoziarnistych. Nie należy rezygnować z żadnych makroskładników, zaleca się natomiast różnicowanie spożywanych pokarmów.

Co należy jeść podczas karmienia piersią?

W diecie kobiety karmiącej piersią nie może zabraknąć żadnego ze składników odżywczych. Oznacza to, że powinna ona spożywać:

  • węglowodany, czyli makarony, kasze i pieczywo, będące ważnym źródłem energii;
  • białko, które znaleźć można w warzywach strączkowych, rybach, jajkach i mięsie;
  • zdrowe tłuszcze, pochodzące z oliwy z oliwek, ryb, orzechów, nasion.

Nie ma żadnych produktów, które należy całkowicie wyeliminować z jadłospisu. Oczywiście niewskazane jest spożywanie dużych ilości przetworzonej żywności, takiej jak słodycze czy fast food. Pozwolenie sobie na nie raz na jakiś czas nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka.

Ile trzeba jeść podczas karmienia piersią?

Kobieta karmiąca piersią musi dostarczyć swojemu organizmowi ilość energii, która pozwoli na wytworzenie pełnowartościowego pokarmu dla dziecka. Z tego powodu jej zapotrzebowanie kaloryczne może zwiększyć się o około 500-1000 kalorii. Trudno jednak określić dokładną wartość, ponieważ różni się ona znacznie w zależności od trybu życia, budowy ciała i aktywności.

Próby znacznej utraty wagi poprzez zastosowanie deficytu kalorycznego w tym okresie nie są dobrym pomysłem. Kończą się one złym samopoczuciem i niedoborami ważnych mikroskładników. Tkanka tłuszczowa, która pojawiła się w czasie ciąży, jest wykorzystywana przez ciało do produkcji pokarmu – utrata dodatkowych kilogramów odbywa się więc samoczynnie. Aby nadal czuć się w tym czasie komfortowo i atrakcyjnie, warto zaopatrzyć się w modne ubrania do karmienia. Zapewniają one zarówno wygodę, jak i estetyczny wygląd.

Czy karmienie piersią wymaga suplementacji?

Podczas karmienia piersią warto suplementować witaminę D. Ludzie pozyskują ją głównie z promieni słonecznych, do których dostęp dość ograniczony przez większość roku. Jest ona niezbędna dla zdrowych kości, zarówno mamy, jak i dziecka. Wiele młodych matek boryka się także z niedoborem wapnia, który jest konieczny do produkowania pokarmu. Jego źródła to nabiał, zielona warzywa i orzechy, można go przyjmować także w formie suplementów. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z lekarzem i wykonać badania, które pozwolą określić ewentualne niedobory.

Jak dbać o siebie po ciąży?

Ciało po połogu potrzebuje czasu na odpoczynek, zbilansowanej diety i ogólnej troski. Warto zadbać także o swój dobrobyt mentalny. Młode mamy często całą energię wkładają w zajmowanie się dzieckiem, zapominając przy tym o samych sobie. Prowadzi to do zwiększonego stresu, zmęczenia i objawów depresyjnych. Warto więc w okresie karmienia raz na jakiś czas zrobić coś dobrego dla siebie. Może to być wieczór w wannie z książką lub wyjście z koleżankami na kawę. Na każdą z tych okazji świetnie sprawdzą się ubrania marki Far Far. Bycie mamą to ważny element życia po porodzie, nie można jednak zapominać o dbaniu o własne samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj