Bogato wyposażone akwarium, w którym pływają kolorowe ryby, stanowi praktyczną dekorację. Obecnie można liczyć na szereg ciekawych dodatków dla miłośników akwarystyki. Mogłoby się wydawać, że karmienie ryb akwariowych jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym już różnie. Nie wystarczy wsypać do wody odrobinę pokarmu od czasu do czasu, jak się akurat komuś przypomni. Rybom należy zapewnić optymalne warunki do życia, podając im przeznaczony dla nich pokarm w odpowiednich dawkach. Łatwo o ich przekarmienie, co niestety wiąże się dla nich z negatywnymi konsekwencjami. Przed zdecydowaniem się na hodowlę ryb trzeba poznać ich potrzeby.

Czym karmić rybki?

W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów pokarmu dla ryb akwariowych. Może być on suchy i mieć formę płatków, granulek lub tabletek. Pokarmem żywym są larwy, skorupiaki. Mogą mieć one postać naturalną lub mrożoną. Najwygodniej i najtaniej będzie podawać karmę suchą, która jest łatwa w przechowywaniu i ma długi okres przydatności do spożycia. Płatki i chipsy są lekkie, przez co powoli opadają na dno. Jeśli ryby bytują głównie na dnie zbiornika, to najlepszy będzie dla nich pokarm w formie granulek. Świetną opcją są tabletki, które zwykle przyczepia się do szyby akwarium. Zaletą tego rozwiązania jest powolne uwalnianie się składników odżywczych, co zapewnia długotrwały dostęp do pokarmu. Dostępny jest także pokarm liofilizowany, który zachowuje wszystkie substancje pokarmowe, nie traci na wartości. Ryby docenią wysokie walory smakowe i zapachowe. Najzdrowszy jest oczywiście pokarm naturalny, czyli żywe organizmy, warzywa, glony i inne rośliny.

Prawidłowe karmienie rybek

Ryby wbrew pozorom nie zginą, jeśli trochę się je przegłodzi. Wskazane jest raz na jakiś czas przeprowadzenie postu. Zaleca się nie podawać im jedzenia raz w tygodniu, co wpłynie pozytywnie na stan ich zdrowia, zwiększy odporność na choroby, usprawni też metabolizm. Należy pamiętać o tym, że dziko żyjące ryby nie mają zwykle dostępu do jedzenia każdego dnia. Podczas karmienia zawsze powinno się obserwować zachowanie ryb, poziom ich energii, wygląd. Każdy gatunek ryb ma inne potrzeby, dlatego należy dopasować do nich odpowiedni rodzaj i ilość pokarmu. Niektóre ryby preferują pływanie pod powierzchnią wody, dlatego w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wsypywanie pokarmu powoli opadającego na dno. Z kolei osobniki mające tendencję do chowania się, będą potrzebowały pokarmu cięższego, który szybciej osiądzie na dnie. Bardzo ważne jest to, aby dieta ryb była różnorodna, warto zmieniać pokarm suchy i żywy. Na czas karmienia nie należy wymieniać filtra. Istotne będzie też to, aby nie wrzucać pokarmu zaraz po zakończeniu czyszczenia akwarium. Powinno się odczekać co najmniej pół godziny, aby ryby miały wystarczająco dużo czasu na uspokojenie się.

Jak często karmić rybki?

Dużym błędem jest przekarmianie ryb, z czym niestety wiele osób ma problem. Nie ma jednej uniwersalnej ilości pokarmu dla wszystkich ryb, należy zawsze opracować indywidualny plan żywienia, mając na uwadze ich gatunek, wiek, preferencje żywieniowe i nawet temperaturę wody. Pozostaje wobec tego eksperymentowanie z ilością jedzenia, znalezienie tak zwanego złotego środka. Każda ryba jest inna, podobnie jak człowiek. Należy dojść do niego metodą prób i błędów, obserwując zachowanie ryb. Jeśli w akwarium pływają niezjedzone resztki pokarmu, a ryby przybierają na wadze, to łatwo wysunąć wniosek, że podaje im się go za dużo i trzeba po prostu zmniejszyć dawkę. Należy sprawdzić, jak szybko pokarm zniknie od wsypania go do akwarium. O odpowiedniej ilości można mówić, gdy po jednorazowym podaniu zostanie zjedzony przez ryby w ciągu pięciu minut.

Z częstotliwością podawania pokarmu nie ma co przesadzać. Nie sprawdza się zasada: mało, ale często. Zaleca się karmić ryby raz dziennie, ewentualnie dwa razy na dobę o stałej porze. Można robić to rano lub po południu. W przypadku małych rybek wystarczy dosłownie szczypta pokarmu. Z kolei dla dużych osobników potrzebna będzie większa porcja. Za każdym razem, gdy zauważy się zalegający pokarm na dnie akwarium, należy zmniejszyć dawkę. Jeśli pokarm szybko znika, to może to wskazywać na dostarczanie zbyt małej ilości porcji, w wyniku czego rzucają się wygłodniałe na jedzenie. Na uwadze należy mieć także zalecenia producenta, które znajdują się na opakowaniu zakupionego pokarmu. Producenci zawsze zamieszczają informacje o dawkowaniu dobowym, dlatego trzeba podzielić całość na kilka porcji. Nie brakuje gatunków żarłocznych ryb, które pochłoną każdy pokarm, zdają się być wiecznie nienasycone. Niestety jest to prosta droga do ich przekarmienia.

_______________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości internetowego sklepu zoologicznego Tukan24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj