Stosowanie suplementów diety w ostatnim czasie stało się bardzo kontrowersyjnym tematem. Dla jednych oczywiste jest to, że sporej części z nich potrzebujemy, inni podkreślają, że Polacy sięgają po tego typu produkty na własną rękę, często bezrefleksyjnie. Jak więc właściwie jest: brać czy nie brać?

Czy potrzebne są nam suplementy?

Suplement diety, jak sama nazwa wskazuje, nie jest lekiem, a jedynie produktem, który ma uzupełniać różnego rodzaju niedobory w naszym organizmie. Potrzeba suplementacji wynikać może z różnych przyczyn. Na przykład klimatu, jak się to dzieje w przypadku witaminy D3, którą właściwie wszystkie osoby dorosłe powinny suplementować w okresie jesienno-zimowym. Powodem niedoborów może być także dieta uboga w określone składniki i często dla wyrównania strat konieczne jest suplementowanie różnego rodzaju mikro- i makroskładników. Nasz styl życia – wysoka ilość stresu, brak odpowiedniej ilości snu, hektolitry wypijanej kawy – często przyczynia się do konieczności suplementacji magnezu. Różnego rodzaju choroby wymagają również podawania odmiennych typów suplementów.

Jak dobierać suplementy do prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Na pytanie, czy warto stosować suplementy diety, odpowiedź nie jest taka prosta. Warto po nie sięgać, kiedy jest taka potrzeba. Nie warto natomiast suplementować się tylko dlatego, że koleżanka tak ci poradziła albo zaciekawiła cię reklama. Punktem wyjścia do decyzji, po jakie suplementy diety i witaminy sięgnąć, powinny być badania krwi. Jeśli masz niedobory, np. niskie parametry mają zdrowe kwasy tłuszczowe, warto sięgnąć po kwasy omega-3. Jeśli masz niedobór magnezu i prowadzisz wyczerpujący styl życia, warto sięgnąć po magnez. Jeśli wyniki morfologii w kontekście samej hemoglobiny, hematokrytu pozostawiają wiele do życzenia, być może potrzebna jest suplementacja żelaza. Warto zawsze także skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli cierpisz na jakieś przewlekłe choroby.

Zdrowe suplementy diety

Suplementy diety nie zastąpią zbilansowanej diety ani aktywności fizycznej. Często suplementacja określonych składników jest niezbędna, konieczne jest uzupełnienie diety ze względu na choroby, dysfunkcje w pracy organizmu, warto jednak postarać się również wprowadzić zdrowe zmiany w swoim stylu życia. Z pewnością pomogą one w walce o zdrowie. Wybierając suplementy, warto natomiast zwracać uwagę na ich skład, na to, czy są to produkty naturalne. Im mniej chemii dodatkowo podajemy do naszego organizmu, tym lepiej dla naszego zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj