Zależy Ci na zmienieniu swojej sylwetki, ale nie wiesz, od czego zacząć? Wiesz, że aby osiągnąć sukces, musisz zacząć liczyć kalorie, ale zachodzisz w głowę, który kalkulator zapotrzebowania kalorycznego jest najlepszy? Każda aplikacja, z której korzystałeś do tej pory, pokazuje inne dzienne zapotrzebowanie na kalorie? Wraz z ekspertami NTFY podpowiadamy, jak skutecznie obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne,
  • jak w prosty sposób ułożyć dietę zgodną z Twoim zapotrzebowaniem na kalorie.

Wszyscy w kółko mówią o kaloriach, ale, od czego tak naprawdę zależy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? Czy Twoje treningi znacząco wpływają na to, ile kalorii powinieneś przyjmować? Co jeżeli nie chcesz chudnąć ani tyć, ale zależy Ci na zdrowiu – czy Ty też powinieneś liczyć kalorie? Sprawdźmy!

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego

Jeżeli zależy Ci na zgubieniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, konieczny jest ujemny bilans kaloryczny, a jeśli chciałbyś nabrać masy mięśniowej, musisz trenować oraz zjadać więcej, niż spalasz.

W internecie krąży wiele wzorów pomagających obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Niestety część z nich nie bierze pod uwagę wszystkich aspektów wpływających na Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. 200-300 kalorii może wydawać się drobnostką, jednak w skali tygodnia mogą być decydujące, jeżeli chodzi o Twoje efekty oraz osiągnięcie wymarzonej sylwetki.

Aby mieć pewność, że nie popełniasz błędu, wykorzystaj kalkulator diet. Bierze on pod uwagę wszystkie elementy, które mają wpływ na Twoje dzienne zapotrzebowanie, takie jak:

  • wiek – wraz z biegiem czasu nasza przemiana materii nieco zwalnia, a zapotrzebowanie na kalorie maleje; po ukończeniu 30. roku życia mówi się o spadku podstawowej przemiany materii o 1-2%,
  • masa ciała i wzrost – większa liczba kilogramów powoduje, że nasz organizm potrzebuje większej ilości kalorii do utrzymania podstawowych funkcji życiowych,
  • płeć – mężczyźni mają nieco szybszy metabolizm od kobiet; jest to spowodowane ich budową ciała: fizjologicznie mają więcej mięśni i mniej tłuszczu; dodatkowo na kobiecy metabolizm wpływa wiele czynników związanych z gospodarką hormonalną oraz dniem cyklu,
  • aktywność fizyczna – osoba intensywnie trenująca będzie miała znacznie wyższe zapotrzebowanie na kalorie niż osoba, która przez cały dzień siedzi za biurkiem; dodatkowo większa masa mięśniowa wpływa na naszą podstawową przemianę materii (PPM) – osoby trenujące siłowo mogą sobie dzięki temu pozwolić na nieco większe posiłki.

Pamiętaj, że w kalkulatorze kalorii możesz również wybrać cel sylwetkowy, na którym Ci zależy: odchudzanie, zdrowe odżywianie czy budowanie masy mięśniowej.

Warto również zauważyć, że na tempo naszego metabolizmu wpływa udział makroskładników i kompozycja naszej diety. Nazywamy to termicznym efektem pożywienia – w tym przypadku największy efekt termiczny powodują posiłki bogate w białko. Dlatego też warto zwrócić uwagę na białko w diecie, zwłaszcza jeżeli zależy nam redukcji masy ciała. Posiłki bogate w białko będą nie tylko sycić nas na dłużej, ale też nieco zwiększać poposiłkowe tempo metabolizmu.

Liczenie kalorii nie jest dla Ciebie?

Marzysz o zmianie swojej sylwetki, ale chodzenie z notesem i liczenie każdej kalorii powodują, że tracisz wszelką ochotę na zmiany? Nie wiesz, jak pogodzić gotowanie zdrowych posiłków ze swoją pracą i obowiązkami? Z cateringiem dietetycznym NTFY nie musisz się o to martwić! Wystarczy, że poświęcisz kilka minut na obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego, i gotowe. Wszystkie posiłki będą brały pod uwagę Twój cel sylwetkowy oraz zapotrzebowanie na kalorie.

Odpowiednio dobrane proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów? Świeże produkty sezonowe? Diety przygotowane przez zespół wykwalifikowanych trenerów i dietetyków są tym, czego szukasz!

Nie marnuj czasu i energii na gotowanie – delektuj się pysznymi, zdrowymi posiłkami od NTFY i w prosty sposób osiągnij swój cel!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj