W metalurgii i hutnictwie formatki wykonane z konkretnego rodzaju stopu metali stanowią nieodłączną część całego procesu. Warto skupić się na formatkach metalowych, które – w zależności od dodanych do miedzi materiałów stopowych – znajdują zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu. Jakie są właściwości tych produktów, czym się wyróżniają?

Czym są formatki metalowe lub wykonane ze stopów metali?

Formatki są najczęściej prostokątnymi elementami wyciętymi z arkusza blachy lub płyt aluminiowych. Są dostępne w standardowych rozmiarach do kupienia od ręki lub wykonywane na wymiar określony przez klienta. Takie wyroby wykorzystuje się w wielu miejscach ze względu na ich uniwersalny kształt, właściwości materiałowe i nie tylko.

Brąz – charakterystyka materiału

Popularną grupę produktów stanowią formatki wykonane z brązu. Jest to materiał powstały z połączenia miedzi i cyny, cechujący się sporą wytrzymałością na wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne i wykazujący antykorozyjność. Ponadto jest sprężysty i nieścieralny.

Materiał ten doskonale współpracuje z innymi stopami i łatwo się go używa. Bez problemu poddaje się obróbce, hartowaniu (w przypadku brązów wysokostopowych)
i spawaniu.

Jak już zostało wspomniane, brąz jest materiałem łączącym w sobie miedź i cynę. W praktyce jednak często wzbogaca się go również o inne pierwiastki. Ze względu na dodawane do niego materiały stopowe dokonuje się podziału na:

  • brąz cynowy,
  • brąz berylowy,
  • brąz krzemowy,
  • brąz manganowy,
  • brąz krzemowo -manganowy,
  • brąz aluminiowy,
  • brąz fosforowy.

Oczywiście tych kombinacji występuje znacznie więcej, ale wymienione warianty są dość rozpowszechnione na rynku i warto o nich wiedzieć.

Wykorzystanie formatek brązowych

Sposobów wykorzystania wyrobów wykonanych z brązu, w tym opisywanych formatek, jest wiele. Warto wspomnieć choćby o produkcji oporników oraz o tworzeniu konstrukcji spawanych. Ponadto formatki brązowe sprawdzają się w przemyśle maszynowym, chemicznym i petrochemicznym, motoryzacyjnym i komunikacyjnym.

Interesującym materiałem jest brąz cynowy CuSn4, który zapewnia doskonałą plastyczność i elastyczność przy jednoczesnej wysokiej wytrzymałości, twardości i odporności na korozję. Ma on również bardzo dobrą przewodność cieplną i elektryczną, nadaje się również do lutowania. Używany jest wszędzie tam, gdzie liczy się duża przewodność i wytrzymałość, a więc w podzespołach elektronicznych, w sprężynach, w częściach tłoczonych.

Gdzie kupować formatki brązowe?

Warto szukać ich w takich miejscach, które mają zróżnicowaną ofertę, zapewniają dobrą jakość oferowanych produktów w asortymencie oraz doskonałą obsługę klienta.

Przykład? Firma LOKO, która dostarcza świetnej klasy wyroby z metali kolorowych, w tym wspomniane formatki brązowe. Oferowane artykuły spełniają obowiązujące normy. Przedsiębiorstwo dysponuje standardowymi elementami dostępnymi do natychmiastowego zakupu, ale dostarcza również produkty niestandardowe, wykonywane na specjalne zamówienie.

Jeśli więc poszukujesz dobrej jakości formatek i innych produktów wykonanych z brązu lub innych metali i stopów metali, rozważ realizację zlecenia właśnie u tego renomowanego dostawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj