Żywienie czworonoga jest istotnym elementem, wpływającym na codzienne funkcjonowanie pupila. Dieta ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale również zachowanie zwierzęcia. Dostarczanie nisko wartościowych pokarmów, może doprowadzić do powstania jednostek chorobowych oraz złego samopoczucia u pupila. Najistotniejsze jest sprawdzenie wartości odżywczych, zawartości witamin oraz kaloryczności karmy, którą chcemy podać naszemu zwierzęciu. Składniki powinny znajdować się w odpowiednich proporcjach dla wieku oraz rasy psa.

Co mój pies powinien spożywać?

Jeżeli nie jesteś pewny jaki rodzaj karmy, będzie najlepszy dla Twojego pupila, warto skorzystać pomocy osób, które pracują w sklepach z karmą dla psów. Mają oni szeroką wiedzę i pomogą w doborze odpowiedniego pokarmu. Ciekawą alternatywą poszukiwania pożywienia dla czworonoga są strony internetowe. W dobie cyfryzacji istnieje szereg sklepów z karmą dla psów, które oferują szeroką gamę produktów, dostosowanych do wieku, rasy, czy stanu zdrowia Twojego pupila. Karmy mokre, suche oraz przekąski oferuje sklep PsieDobre.pl, który charakteryzuje się dużym wyborem oraz dokładnymi opisami poszczególnych karm, co może pomóc Ci podczas wyboru.

Pamiętaj, że istotnym elementem jest zwrócenie uwagi na skład poszczególnych pokarmów. Część z nich może zawierać konserwanty, czy wysoko przetworzone składniki, które nie wpływają w sposób pozytywny na zdrowie pupila. Przed zakupem, sprawdź zawartość kaloryczną, ilość witamin, białka oraz mikro i makro-elementów, które wpływają na zachowanie prawidłowych czynności u pupila. Żywienie powinno być odpowiednio dobrane do wieku psa, należny pamiętać, że szczeniak ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze od psa dorosłego. Istotna jest również rasa i wielkość czworonoga, ponieważ niektóre psy posiadają tendencje do nietolerancji pokarmowych, dlatego istotna jest obserwacja naszego pupila.

Jakie składniki powinna zawierać karma dla psa?

Jednym z istotnych elementów jest zawartość węglowodanów. Dostarczają one energii do codziennego funkcjonowania. Wśród nich wyróżniamy węglowodany proste oraz złożone. Te pierwsze mają mniej korzystny wpływ i w nadmiarze, mogą doprowadzić do wystąpienia otyłości, cukrzycy, czy chorób serca. Węglowodany złożone, mają dłuższy cykl rozkładu i są zdrowszą alternatywą.
Kolejnym istotnym elementem jest błonnik, który pobudza pracę układu pokarmowego. Występuje on naturalnie w owocach oraz warzywach. Dzieli się na rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny. Każdy z nich jest istotny, dlatego ich zawartość powinna być zbilansowana.

Białko należy do najważniejszego składnika budulcowego, mającego wpływ na rozwój zwierzęcia. Dodatkowo dostarcza odpowiednią ilość aminokwasów. Wyróżniamy białko roślinne oraz zwierzęce, które jest bardziej wartościowe dla pupila. Tłuszcze odgrywają również istotną rolę w dostarczaniu pupilowi energii. Dodatkowo służą do rozpuszczania potrzebnych witamin. Pamiętajmy, że zbyt wysoki poziom tłuszczu w diecie może mieć negatywny wpływ i prowadzić do nadmiernego wzrostu cholesterolu.

Wiek, rasa czy wielkość

Reasumując, dobór karmy powinien być dostosowany do wieku, rasy oraz wielkości psa. Czworonogi o większych rozmiarach powinny otrzymywać większe ilości wartości odżywczych i karmę o odpowiedniej zawartości kalorycznej. Warto zwrócić uwagę na dietę szczeniaków, która musi być delikatna oraz zapewniająca prawidłowy rozwój psiaka. Przed zakupem, warto dokładnie przeanalizować skład żywności oraz skorzystać z pomocy pracowników sklepu z karmą dla psów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here