Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, jeśli chodzi o odprowadzanie ścieków z domów jednorodzinnych. Wiele osób decyduje się na inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest niezwykle wygodna, ponieważ działa praktycznie bezobsługowo, do tego jest ekologiczna i niedroga w eksploatacji. Właściciele domów jednorodzinnych często dopiero podczas wizyty w firmie, która zajmuje się dostarczaniem takich rozwiązań, dowiadują się, że mogą się zdecydować na oczyszczalnię biologiczną albo biologiczno-chemiczną. Czym się od siebie różnią te instalacje i którą wybrać?
Co należy wiedzieć na temat oczyszczalni biologicznej i biologiczno-chemicznej?
Aby poznać różnice pomiędzy oczyszczalnią biologiczną i biologiczno-chemiczną, najpierw warto pokrótce omówić sposób działania i scharakteryzować każdą z tych instalacji. Jeśli chodzi o przydomową oczyszczalnię biologiczną, to należy o niej wiedzieć przede wszystkim, że składa się z trzech komór, czyli komory oczyszczania beztlenowego, komory oczyszczania tlenowego oraz komory klarowania. Taka instalacja wyróżnia się też łatwą obsługą.
Najczęściej bowiem zdarza się tak, że wystarczy raz na dwa tygodnie wrzucić preparat bakteryjny do muszli klozetowej. Oczyszczalnia biologiczna wyróżnia się z kolei tym, że do instalacji aplikowane są substancje, czyli koagulanty, które powodują redukcje określonych wskaźników zanieczyszczeń, na przykład fosforu.
Lepiej wybrać oczyszczalnię biologiczną czy może biologiczno-chemiczną?
Wiemy już, jakie są podstawowe cechy wyróżniające oczyszczalnie biologiczne i biologiczno-chemiczne. Wielu inwestorów jednak zastanawia się, które rozwiązanie będzie korzystniejsze w przypadku ich działki. Aby lepiej zrozumieć tę kwestię, postanowiliśmy ją poruszyć z naszym rozmówcą, czyli specjalistą z firmy EKO-BIO zajmującej się oczyszczalniami ścieków w Łodzi, który wyjaśnił nam:
– Jedną z podstawowych różnic pomiędzy oczyszczalnią biologiczną i biologiczno-chemiczną jest przebieg procesu oczyszczania. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z trzema komorami, natomiast w drugim komór jest więcej, a podczas denitryfikacji wprowadzany jest preparat chemiczny, którego zadaniem jest wspomaganie pozbywania się trudnych do wyeliminowania substancji, co w praktyce oznacza, że taka instalacja jest skuteczniejsza. W związku z tym takie rozwiązanie jest wykorzystywane między innymi w aglomeracjach, ponieważ pozwala poradzić sobie z większymi ilościami zanieczyszczeń. Jednak w naszej firmie postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkich Klientów i przygotowaliśmy nowoczesny produkt, czyli oczyszczalnię biologiczno-chemiczną przeznaczoną do przydomowego użytku, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem.