W małych firmach niestety nadal popełniane są błędy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa danych. Internet dla firm nie powinien być odpowiednio zabezpieczony, a pracownicy powinni znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby dane wrażliwe nie dostały się w niepowołane ręce. Oto 8 podstawowych błędów, których małe firmy powinny się wystrzegać, jeśli chcą zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.
Brak backupu danych
Małe firmy niestety bardzo często nie stosują backupu, a więc tworzenia kopii zapasowej danych. Tymczasem obecnie wiele firm pracuje zdalnie i będzie korzystać z tej możliwości w przyszłości. W takim przypadku, ze względu na ograniczone zabezpieczenia, rośnie ryzyko ataków hakerskich na serwery i utraty danych. Szczególnie Internet dla firm może stanowić szybki punkt dostępu do cennych danych. Możliwość odzyskania danych po cyberataku, w ramach backupu, zapewnia ciągłość pracy firmy. Skrojoną na miarę ofertę backupu dla firm ma popularny operator – INEA. Zaawansowane szyfrowanie danych algorytmem klasy wojskowej i różne pakiety rozmiarów danych do backupu przy nieograniczonej liczbie użytkowników, komputerów, telefonów i serwerów – to główne atuty usługi INEA.
Bezpłatne programy antywirusowe o niskiej funkcjonalności
Aby zaoszczędzić, często właściciele małych firm korzystają z bezpłatnej wersji programu antywirusowego, która nie zapewnia pełnej ochrony. Co więcej, często jest to oprogramowanie typu shareware, które można używać tylko przez określony czas i po jego upływie sprzęt traci ochronę. Tylko zainstalowanie płatnych, sprawdzonych programów zapewnia obecnie właściwe standardy bezpieczeństwa, dzięki czemu Internet dla firm jest bezpieczny.
Brak niszczarek do dokumentów
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez GIODO aż 80% dokumentów w polskich firmach jest wyrzucanych do kosza na śmieci. Nieprawidłowo utylizowane dokumenty mogą znacznie łatwiej trafić w niepowołane ręce. Zakup niszczarki rozwiązuje ten problem, tak samo jak skorzystanie z usług firmy zajmującej się profesjonalnie niszczeniem dokumentacji.
Niewłaściwe ustawienie monitorów w biurze
Biurowe monitory powinny być ustawione w taki sposób, by niepowołane osoby nie dostrzegły, co się na nich znajduje. W wielu małych firmach to bardzo często popełniany błąd, który może prowadzić do kradzieży danych. Monitory powinny zatem znajdować się w takiej pozycji, by nie były one widoczne przez okna, drzwi, a nawet współpracowników.
Pozostawianie wydruków na ogólnodostępnych drukarkach
W małych firmach równie często mamy do czynienia z ogólnodostępnymi drukarkami sieciowymi. Niestety zdarza się, że po dokonaniu wydruku pracownik zapomina odebrać dokumenty, przez co mogą one trafić do niepowołanej osoby. Rozwiązaniem tego problemu jest bezpieczny wydruk, który rozpoczyna się dopiero po wpisaniu na drukarce swojego hasła.
Udostępnianie haseł między pracownikami
W trakcie nieobecności pracownika nagminnie dochodzi do udostępnienia haseł dostępu do określonych danych i narzędzi firmy. Im więcej osób posiada tajne hasło do komputera, sieci firmowej czy systemów, tym bardziej zwiększa się ryzyko ataku hakerskiego oraz przekazania danych poufnych osobom postronnym. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być tymczasowy dostęp do zasobów nieobecnego pracownika przydzielony przez pracownika IT. Warto również wprowadzić procedury dotyczące zmiany haseł firmowych, np. raz na kwartał.
Przechowywanie danych tylko w folderach na komputerze
Umieszczanie poufnych danych firmy tylko na komputerze pracowniczym nie zapewnia im bezpieczeństwa. Dane narażone są na przypadkowe usunięcie i ataki hakerskie, a pracownicy nie mają do nich dostępu podczas pracy zdalnej czy spotkania z klientem. Pełne bezpieczeństwo oraz dostęp do danych zawsze i wszędzie zapewnia wirtualna chmura dla firm, np. Cloud INEA. To wysoko wydajna usługa udostępniania mocy obliczeniowej i przestrzeni składowania danych w modelu IaaS, dostarczana w bezpiecznym środowisku Data Center. W ramach usługi, firma ma możliwość stworzenia własnego środowiska w oparciu o współdzieloną lub własną infrastrukturę IT, a pełna integracja danych zapewnia do nich dostęp zawsze i wszędzie. Przechowywanie danych w chmurze znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo – firma ma pełną kontrolę nad parametrami chmury oraz jej kluczowymi funkcjonalnościami dzięki wygodnemu panelowi obsługi.
Brak szkoleń pracowników z zakresu bezpieczeństwa danych
Dużą bolączką małych firm jest brak szkoleń pracowników z bezpieczeństwa danych. Tymczasem na takich szkoleniach przeprowadzonych okresowo przez specjalistów z dziedziny IT (wewnętrznych lub zewnętrznych) można wyeliminować podstawowe błędy korzystania z komputera i sieci, np. brak wylogowywania się z komputera lub otwieranie załączników w mailach od niezaufanych osób.