Wykopy pod różne inwestycje budowlane wymagają wykonania szalunków, dzięki nim możliwe jest bowiem dalsze prowadzenia prac, a także zachowanie bezpieczeństwa. Przy wyborze odpowiedniego szalunku, trzeba przede wszystkim określić typ wykopu, ponieważ od jego rodzaju będzie zależał wybór najlepszego szalunku. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie szalunki do wykopów typu lekkiego stosowane są najczęściej oraz poznasz ich najważniejsze cechy.

Szalunek – co to takiego?

Mianem szalunków określa się tymczasowo wznoszone konstrukcje, które stanowią formę do nadawania odpowiedniego kształtu mieszance betonowej. Okalają one ułożone zbrojenie, do którego trafia gotowa mieszanka betonowa. Po upływie odpowiedniego czasu potrzebnego do związania betonu, szalunek zostaje rozebrany. O to, jak dzielą się szalunki, zapylaliśmy przedstawiciela Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.

Szalunki, potocznie nazywane deskowaniami, kojarzą nam się przede wszystkim z rodzajem form, które służą do nadawania odpowiedniego kształtu mieszance betonowej. Możemy dzielić je na wiele sposobów, na przykład na szalunki stropowe, ścienne i szalunki do wykopów, na szalunki z różnych materiałów – przede wszystkim z połączenia drewna i stali, wyłącznie stali, aluminium, a nawet z polimerów technicznych, czy na szalunki lekkie, średnie i ciężkie. Ciekawym rodzajem szalunków, które mogą pełnić dwie funkcje jednocześnie, są ścianki berlińskie, wyjaśnia nasz rozmówca.

Ścianki berlińskie do wykopów typu lekkiego

Najpopularniejszym rodzajem szalunków do wykopów typu lekkiego są ścianki berlińskie. Ścianka berlińska nazywana również obudową berlińską swoją nazwę zawdzięcza Berlinowi, ponieważ właśnie tam została po raz pierwszy użyta przy budowie metra. Zaliczana jest ona do tymczasowych konstrukcji oporowych. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość rozbudowywania w miarę postępu wykonywania wykopów. Może stanowić także przedłużenie innych rodzajów konstrukcji oporowych np. ścianki szczelnej. Wszystko to sprawia, że stosunkowo łatwo można ją dopasować do większości planów budowy, co jest ogromną zaletą tego rozwiązania. Kolejnym plusem wynikającym z jej zastosowania jest również niski koszt budowy. Niewątpliwą zaletą jest także krótki czas montażu oraz możliwość odzysku materiału po zakończeniu prac w przypadku zastosowania metody wibracyjnej.

Obudowa berlińska ma szerokie zastosowanie powyżej poziomu wód gruntowych, jednak trzeba wiedzieć, że istnieją także pewne ograniczenia dotyczące jej budowy. Jest ona dość wiotką konstrukcją, która nie zatrzymuje wody, co znacząco zawęża możliwości jej zastosowania np. na gruntach nawodnionych oraz takich, które mogą się osypywać. Co więcej, może się zdarzyć, że ścianka berlińska będzie obudową traconą. Jej demontaż może być niemożliwy z powodu kłopotów z usunięciem elementów obudowy, które mogą wynikać np. ze zbyt małej ilości wolnego miejsca.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów szalunków do wykopów typu lekkiego jest ścianka berlińska. Jest ona doskonałym zabezpieczeniem wykopu, a jednocześnie może być wykorzystana jako tzw. deskowanie tracone dla elementów podziemnych konstrukcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj