Nieznajomość prawa lub jego błędna interpretacja może słono kosztować przedsiębiorców. Dziś trudno wyobrazić sobie poważny biznes bez odpowiedniego wsparcia prawnego. Gdzie go szukać?

Zapytanie do odpowiedniego organu administracyjnego

Ustawa Prawo Przedsiębiorców daje firmom w tym zakresie pewną możliwość. Dotyczy ona kwestii podatkowych i innych zobowiązań wobec państwa. Przedsiębiorca może zwrócić się do odpowiedniego organu administracji z zapytaniem o zasadność niektórych opłat. Niestety, dotyczy to tylko wąskiego zakresu rzeczywistości prawnej, w jakiej funkcjonują firmy.

Wsparcie radcy prawnego

W pozostałych przypadkach pomocy należy szukać u prawnika specjalizującego się we wsparciu klientów biznesowych. Jedną z opcji jest radca prawny. Takie rozwiązanie ma z punktu widzenia niektórych przedsiębiorstw ważną zaletę. Radca może bowiem zawiązać ze swoim klientom stosunek pracy. Niestety, nie będzie mógł oczywiście reprezentować interesów swojego pracodawcy w sądzie, co jest dość ważnym na ograniczeniem.

Pomoc adwokata

Alternatywę stanowi znalezienie adwokata, który zajmie się sprawami firmy w kwestii reprezentacji na zewnątrz, jak również oczywiście doradztwem. W tym przypadku, podobnie jak radca prawny, adwokat może przyjmować od swojego klienta pojedyncze zlecenia lub podjąć z nim stałą współpracę. Należy jednak pamiętać, że każdy prawnik obsługujący przedsiębiorstwa ma swoją specjalizację.

Kompleksowe wsparcie wyspecjalizowanej kancelarii prawnej

Atrakcyjnym rozwiązaniem wydaje się dlatego trzecia opcja, czyli podjęcie współpracy z kancelarią prawną obsługującą klientów biznesowych. Takie kancelarie mają duże doświadczenie we współpracy z klientami reprezentującymi różne branże. Poza tym, w ich ramach funkcjonują oddzielne zespoły zajmujące się poszczególnymi zagadnieniami, od podatków, przez postępowania sporne, po energetykę, nieruchomości i prawo spółek. Stałe doradztwo pozwala podejmować optymalne decyzje, a w razie potrzeby – zyskać reprezentację przed sądem.

Dr Anna Partyka-Opiela, w swoim artykule zauważyła, że „nawet część prawników nie wie, co to jest compliance”. Co to oznacza dla przedsiębiorcy w praktyce? Że warto korzystać z usług kancelarii prawnych i korzystać z doradztwa osób, które zawodowo zajmują się udzielaniem porad dla firm. Czerpiąc informacje od specjalistów i ekspertów inwestujesz bowiem w rozwój przedsiębiorstwa.

Artykuł opracowany na podstawie informacji z DZP.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj