Tarnów to miasto niezdeptane jeszcze przez całe rzesze turystów. I to właśnie dlatego warto go poznać! Nie myśl jednak, że będziesz się tutaj nudzić. Na przyjezdnych czeka bowiem wiele atrakcji – zarówno tych historycznych, jak i tych, związanych z lokalną kulturą czy w końcu tradycyjną kuchnią regionu. Jesteś gotowy na wyjątkową podróż? Ruszamy więc do Tarnowa!
Gdzie zatrzymać się w Tarnowie?
Do Tarnowa warto przyjechać niezależnie od pory roku. Miasto to oferuje bowiem cały wachlarz różnorodnych atrakcji, zarówno dla tych, którzy pasjonują się poszukiwaniem śladów historii, jak i tych, którzy wolą spokojne spacery, poznawanie miejskich zaułków i kosztowanie lokalnych specjałów. Zanim jednak wyruszysz, by odkryć jego największe tajemnice, musisz znaleźć miejsce noclegowe. Jeden dzień to bowiem zdecydowanie za mało, by odwiedzić najważniejsze punkty na mapie miasta.
Jeśli nie chcesz tracić czasu na dojazd do jego największych atrakcji, wybierz Hotel Gal, z którego ofertą zapoznasz się na proponowanej stronie. Będzie to doskonała baza wypadowa do krótszych i dalszych wycieczek, dzięki którym przekonasz się, dlaczego to właśnie Tarnów uznawany jest współcześnie za jeden z najciekawszych kierunków podróży po południowej Polsce.
Czym zaskoczy Cię Tarnów?
Z Tarnowem wiąże się wiele ciekawostek, które warto poznać jeszcze przed przyjazdem do miasta. Jedną z nich będzie z pewnością fakt, że miejsce to określane jest „polskim biegunem ciepła”. Nic dziwnego, bowiem to właśnie tutaj odnotowuje się jedną z najwyższych średnich rocznych temperatur w całym kraju.
To jednak jeszcze nie wszystko. Jak pokazują obserwacje, w Tarnowie lato trwa średnio ok. 120 dni, a takim wynikiem nie może poszczycić się żadne inne miasto, leżące na terytorium naszego kraju. Tutaj odwiedzisz również ciekawe zabytki, pamiętające jeszcze czasy średniowiecza. Na miejscu zaskoczą Cię także z pewnością różne wpływy kulturowe, które zauważysz w architekturze, a nawet w… regionalnej kuchni, której musisz spróbować, by w pełni poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca.
Jakie zabytki zwiedzić w mieście?
A skoro wspomnieliśmy już o zabytkach, warto nieco przybliżyć ten temat. Musisz wiedzieć bowiem, że Tarnów obfituje w różnego rodzaju atrakcje turystyczne, które przyciągają tutaj coraz większe rzesze turystów. Oprócz tych zdecydowanie najważniejszych, jak ruiny zamku, położone na Górze Świętego Marcina czy zabytkowy rynek ze średniowiecznym układem urbanistycznym, warto zobaczyć także:
- jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce z Kaplicą Grobową Książąt Sanguszków,
- Park Strzelecki z Mauzoleum gen. Józefa Bema,
- kościół Matki Bożej Szkaplerznej, leżący na Szlaku Architektury Drewnianej.
Będąc w Tarnowie, warto również odwiedzić jeden z największych skarbów regionu. Położona w samym sercu miasta Katedra Narodzenia NMP, bo właśnie o niej mowa, to bowiem prawdziwy klejnot architektoniczny, zaprojektowany z troską o każdy detal i zachwycający po dziś dzień kunsztem średniowiecznych mistrzów.

A jakie poza jego granicami?
Jeśli planujesz zatrzymać się w Tarnowie nieco dłużej, koniecznie udaj się również poza granice miasta. Tarnów stanowi bowiem doskonałą bazę wypadową do największych atrakcji regionu. Na ich liście nie może zabraknąć:
- malowniczego Zalipia z domami, ozdobionymi namalowanymi ręcznie kwiatami,
- Nowego Wiśnicza z największą barokową rezydencją obronną,
- Bochni ze słynną na całym świecie kopalnią soli.
Niedaleko Tarnowa zobaczysz również kilka innych obiektów, leżących na – wspomnianym już wcześniej – Szlaku Architektury Drewnianej. Będzie to m.in. Kościół św. Stanisława Biskupa w Skrzyszowie oraz Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Spotkania z kulturą – które miejsca musisz odwiedzić?
Tarnów to miasto, w którym możesz odkryć różne wpływy kulturowe. Na przestrzeni wieków żyły tutaj bowiem liczne grupy narodowościowe i etniczne, jak chociażby Romowie, Żydzi czy Węgrzy. Ich historię i kulturę poznasz, zwiedzając np. Muzeum Etnograficzne. Żydowską odsłonę Tarnowa zobaczysz, odwiedzając Mykwę, stary cmentarz i miejskie synagogi.
Z kolei pozostałością po węgierskich mieszkańcach miasta będzie Brama Seklerska, stanowiąca pamiątkę po jego handlowej przeszłości. Chcąc zagłębić się w życie artystyczne miasta, wybierz się z kolei na spacer Tarnowską Rynną – jedną z jego najbardziej malowniczych uliczek, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, przyciągające artystów nie tylko z Małopolski, ale również i z całego kraju.
Co robić w Tarnowie wieczorem?
Jeśli nie chcesz spędzić wieczoru przed telewizorem w hotelowej sypialni, Tarnów otworzy przed Tobą cały wachlarz różnorodnych możliwości. Po zmroku możesz więc udać się do jednej z klimatycznych restauracji, by spróbować aromatycznego gulaszu tarnowskiego czy pikantno-słodkich pierogów z czerniny, popijanych winem, pochodzącym z lokalnych winnic.
W sezonie turystycznym nocnym życiem tętni również tarnowski Amfiteatr Letni, w którym organizowane są festiwale, spektakle, koncerty i inne widowiska, w których warto wziąć udział, by zagłębić się w pełni w niezwykłą atmosferę ukrytej perełki województwa małopolskiego.