Za nieprzyjemny zapach dochodzący z przydomowej oczyszczalni ścieków odpowiedzialny jest siarkowodór, który powstaje w procesie beztlenowego rozkładu substancji organicznych. W prawidłowo działającej instalacji problem odoru nie powinien występować. Może on natomiast pojawić się w przypadku zbyt niskiej wydajności oczyszczalni lub w efekcie nieprawidłowości procesów biologicznych. Sprawdzamy, jak pozbyć się problemu nieprzyjemnego zapachu z przydomowej oczyszczalni ścieków.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni?

Poprawnie działająca, prawidłowo dobrana do potrzeb gospodarstwa domowego oraz właściwie eksploatowana oczyszczalnia ścieków nie powinna wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Procesy zachodzące w takich instalacjach jak między innymi biologiczne oczyszczalnie przydomowe BioPura, BioSafe czy BioDisc pozwalają na bezzapachowe i nieuciążliwe rozkładanie substancji organicznych. Rozchodzący się w ich pobliżu odór jest sygnałem nieprawidłowości.

Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków może być efektem zbyt niskiej wydajności, niezaspokajającej potrzeb gospodarstwa domowego. Może być to również sygnał zaburzeń równowagi procesów biologicznych, na których wykorzystaniu bazuje instalacja. Przewaga procesów beztlenowych nad tlenowymi prowadzi do zagniwania ścieków, co z kolei wiąże się ze zwiększoną emisją siarkowodoru, odpowiedzialnego za nieprzyjemny zapach. Jak poradzić sobie w powyższych sytuacjach?

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z oczyszczalni ścieków?

Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z oczyszczalni ścieków wymaga zdiagnozowania problemu. Jak informuje ekspert z małopolskiej firmy MAWEX EKO montującej oczyszczalnie drenażowe i biologiczne: w przypadku problemów z odorem konieczne jest usprawnienie procesów zachodzących w oczyszczalni ścieków. Jeśli instalacja jest niewydajna, należy rozważyć możliwość jej rozbudowy. Jeśli natomiast problem stanowią procesy rozkładu substancji organicznych, wystarczy wzbogacić lub odbudować złoże biologiczne w oczyszczalni.

Do odbudowy złoża biologicznego służą specjalne preparaty, zawierające żywe kultury bakterii. Pozwalają one przywrócić równowagę pomiędzy procesami beztlenowymi i tlenowymi. Usprawniają rozkład materii organicznej, zapobiegając zjawisku zagniwania ścieków i usuwają nieprzyjemny zapach z oczyszczalni.

Preparaty z żywymi kulturami bakterii należy stosować nie tylko w momencie zaobserwowania problemów z funkcjonowaniem oczyszczalni, ale również zapobiegawczo, w celu usprawnienia jej działania. Warto pamiętać, że bakterie mogą być bowiem niszczone przez zbyt silne detergenty i inne środki chemiczne. Dlatego konieczne jest regularne uzupełnianie flory bakteryjnej w oczyszczalni przydomowej. Dobrze zamontowana i właściwie eksploatowana oczyszczalnia ścieków nie powinna generować żadnych nieprzyjemnych zapachów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj