Biżuteria srebrna od dawna wpisuje się w kanony modnych dodatków, zarówno męskich i damskich. Metal uwielbiany przez twórców za swoją wyjątkową plastyczność i trwałość, od wieków zachwyca swoim blaskiem i nieskończonymi możliwościami obróbki. Od delikatnych wisiorków, czy kolczyków, po masywne bransolety czy zegarki. Srebro stanowi idealne tło dla kruszców i kamieni, stanowiąc ozdobę samą w sobie. Jak z wieloma użytkowymi elementami, które towarzyszą nam na co dzień, nie zastanawiamy się mocniej nad jego historią. A historia srebra i tworzenia z niego biżuterii jest naprawdę fascynująca.
Historia srebrnego kruszcu
Historia srebra jest bogata i nie do końca zgłębiona. Przedstawiając ją w dużym skrócie – za początek wydobywania kruszcu uważa się datę ok. 4000 r.p.n.e w Anatolii, czyli na obszarze dzisiejszej Turcji. Mniej więcej na tyle lat określa się pierwsze srebrne przedmioty, znalezione m.in. w egipskich grobowcach. Lata naszej ery to wzrost znaczenia kruszcu zarówno jako waluty, jak i materiału użytkowego. W połowie XIX w. niezwykle bogate złoża srebra odkryto w Ameryce Południowej, a na początku XX w. w Meksyku odnaleziono potężne pokłady tego kruszcu, a państwo do dziś pozostaje jednym z największych producentów srebra na świecie. Przełom wieków XIX/XX to apogeum wydobycia tego szlachetnego metalu i wprowadzenie go w dużej ilości na rynek handlowy. Spowodowało to zaprzestanie używania srebra do produkcji monet w niemal wszystkich państwach świata, co w następstwie przyczyniło się do ogromnej obniżki ceny tego kruszcu.
Srebro jako biżuteria
Pierwsze ozdoby jako element dekorowania ciała wykorzystywali już ludzie pierwotni. Liczne wykopaliska i eksplorowanie grobowców potwierdza jednak, iż dopiero starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie zaczęli wykorzystywać do ich produkcji kamienie i metale szlachetne, m.in. srebro. Starożytni Egipcjanie uważali ten kruszec za wyjątkowy materiał do ozdób. Sprawiło to, iż przez pewien okres było ono warte więcej niż złoto, którego Egipcjanie nie musieli importować. W ciągu wieków funkcja srebrnej biżuterii przechodziła liczne ewolucje, spełniając nie tylko rolę wizualną, ale również magiczną (amulety). Najważniejszą rolą srebrnej biżuterii było jednak wyznaczanie statusu społecznego, dlatego drogocenne dodatki nosili przede wszystkim mężczyźni. Współcześnie biżuteria stała się ogólnodostępnym atrybutem niezależnie od płci. Dodatki nosimy, jako uzupełnienie stroju i podkreślenie charakteru ubioru. Biżuteria srebrna stała się zaś uniwersalnym atrybutem, stosowanym zarówno w mniej formalnych, jak i eleganckich stylizacjach. A co więcej, znaleźć ją możemy w niemal każdym sklepie z biżuterią.
Srebro współcześnie
Dzisiejsze trendy to stawianie przede wszystkim na oryginalność i niepowtarzalność. Od lat największe domy mody wzbogacają swoje stroje o charakterystyczne dodatki z wykorzystaniem srebrnej biżuterii. Delikatne kolczyki czy bransoletki pięknie podkreślają subtelne stylizacje. Natomiast masywne bransolety, zegarki, a nawet srebrne sygnety coraz częściej znajdziemy w kolekcjach mody męskiej.
Srebro to kruszec, który nie wychodzi z mody i pod wieloma względami przewyższa inne metale szlachetne. Jest antybakteryjne i hipoalergiczne, co oznacza że nie uczula jak nikiel czy złoto. Możliwości jego wykorzystania są wręcz nieskończone i można mieć pewność, że nigdy nie wyjdzie z mody.