Kompresory wysokociśnieniowe znajdują szerokie zastosowanie zarówno w branży przemysłowej, medycznej, spożywczej, jak i w domowym zaciszu garaży. Bez nich działanie wielu maszyn i urządzeń byłoby niemożliwe. Aby spełniały one jednak wszystkie swoje funkcje, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które omawiamy w tym artykule, podpowiadając, jak dobrać sprężarkę do swoich potrzeb.
Rodzaje kompresorów wysokociśnieniowych
Wśród kompresorów wysokociśnieniowych wyróżnić można ich dwa rodzaje. Pierwszy z nich to modele tłokowe, które polecane są dla osób korzystających z tego typu urządzeń sporadycznie, w wielu różnych miejscach. Cechują się one dość dużym poziomem hałasu generowanego podczas ich pracy, jednak nie wymagają odpowiedniej sieci elektrycznej. Przez co sprawdzają się w zastosowaniu prywatnym.
Drugim rodzajem sprzętu warsztatowego, jakim jest sprężarka, są modele śrubowe. Polecane są one w przypadku, kiedy sprężone powietrze ma być stale używane. Wyróżniają się wyższą wydajnością od modeli tłokowych oraz możliwością automatyzacji ich pracy. Stosowane są więc przede wszystkim przez profesjonalistów.
3 istotne parametry kompresorów wysokociśnieniowych
Sam wybór rodzaju sprężarki to jednak nie wszystko, aby w pełni spełniała ona swoje przeznaczenie. Dlatego przed jej zakupem, na przykład w firmie oferującej serwis aparatów powietrznych w Toruniu oraz sprzedaż sprzętu warsztatowego Agpol, należy także zwrócić uwagę na trzy poniższe parametry.
Efektywna wydajność sprężarki
Efektywna wydajność kompresora wysokociśnieniowego powinna być ściśle dobrana pod względem tego, do czego ma być on używany. Każde urządzenie zasilane za pomocą sprężonego powietrza wymaga bowiem innej jego ilości. Np. pneumatyczna szlifierka kątowa zużywa około 400 litrów powietrza na minutę, z kolei klucze pneumatyczne — około 500 litrów na minutę.
Ciśnienie robocze kompresora wysokociśnieniowego
Na działanie urządzeń podłączonych do kompresora wysokociśnieniowego wpływ ma także samo ciśnienie powietrza, które dla każdego z nich jest ściśle określone przez jego producenta. W praktyce oznacza to więc, że jeśli dane narzędzie wymaga 10 barów ciśnienia, należy zakupić sprężarkę, które je zapewni.
Wielkość zbiornika na sprężone powietrze
Istotną kwestią jest także wielkość zbiornika na sprężone powietrze, którego pojemność powinna stanowić około 50% wydajności sprężarki. Do zasilania urządzeń wykorzystywane jest bowiem powietrze właśnie z niego. Oznacza to więc, że pojemność zbiornika wpływa na wygodę i czas użytkowania narzędzia.
Oprócz tego, warto także zwrócić uwagę na takie elementy jak wymagane źródło zasilania kompresora wysokociśnieniowego, jego wielkość oraz mobilność.