Na rynku jest obecnie dostępnych wiele tranzystorów. Dzisiaj postanowiliśmy zająć się omówieniem tranzystora polowego. To jeden z najczęściej wybieranych rodzajów tego urządzenia. Co go cechuje? Jakie różnice występują między tranzystorami, w tym między modelami polowymi? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Czym są tranzystory?

Zanim wyjaśnimy, co wyróżnia tranzystory polowe, warto wytłumaczyć, czym w ogóle są. tranzystory. Wyróżniamy bowiem różne tranzystory, a modele polowe, takie jak BSL215CH6327 Infineon czy IRFP460 należą do jednej z wielu podgrup. Istnieje jednak jedna, ogólna definicja, odnosząca się do wszystkich tranzystorów. Mowa o półprzewodnikach, stanowiących nieodłączne elementy wielu układów scalonych i innych układów elektrycznych. Ich zadaniem jest sterowanie prądem, które może przyjąć formę wzmacniania sygnału. Właśnie dzięki temu urządzenie zdobyło tak dużą popularność.

Tranzystor polowy i jego charakterystyka

Jak wspomnieliśmy, istnieją różne rodzaje tranzystorów.  Co wyróżnia tranzystory polowe? Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają i jakie cechują je parametry, sprawdź rekomendowane przez nas tranzystory polowe:

Z pewnością pośród wymienionych tranzystorów polowych na szczególną uwagę zasługuje model 2N7002-7-F – DIODES. To tak zwany fototranzystor, czyli element sterowany światłem.

Co do zasady, cechą łączącą tranzystory polowe jest brak poboru mocy na wejściu. Urządzenia te wyróżniają się przeprowadzaniem tylko jednego rodzaju półprzewodnictwa.   Zbudowane są nieco inaczej niż równie często spotykane tranzystory bipolarne, jednak posiadają odpowiadające im części. Występują tutaj:

  • dren,
  • źródło,
  • bramka.

Wymienione powyżej elementy są odpowiednikami kolejno: kolektora, emitera i bazy. Kolejną cechą wyróżniającą tranzystorów polowych jest sterowanie przepływem prądu za sprawą pola elektrycznego. Wytwarza się je poprzez przyłożenie do bramki napięcia.

Jakościowe tranzystory polowe o właściwych parametrach

Jeśli wybierasz tranzystory polowe, pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć wbór odpowiedniego elementu. Istotne znaczenie mają zarówno wybór urządzenia wysokiej jakości, jak i takiego, które posiada po prostu adekwatne do konkretnego zastosowania parametry. Również wśród modeli polowych różnorodność jest duża. Wyróżniamy między innymi tranzystory typu MOSFET, a także JFET. Różnice dotyczą też maksymalnej traconej mocy, maksymalnego napięcia i wielu innych parametrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj