W terapii ultradźwiękowej wykorzystuje się fale dźwiękowe powyżej granicy słyszalności. Oddziałują one na głębiej położone struktury ciała, zmniejszając ból oraz stymulując procesy regeneracyjne. Zastosowanie aparatów do terapii ultradźwiękowej jest bardzo szerokie: terapia ta przeznaczona jest zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt oraz znajduje zastosowanie w medycynie i fizjoterapii.

Jak ultradźwięki oddziałują na ciało?

Emitowana przez aparat do terapii ultradźwiękowej fala akustyczna wywołuje drgania cząsteczek. To prowadzi do powstania fali mechanicznej, która następnie oddziałuje na tkanki. Zjawiska fizyczne powstające pod wpływem działania fali ultradźwiękowej to przede wszystkim efekty termiczne. Pod wpływem ciepła powstałego w wyniku oddziaływania ultradźwięków na wewnętrzne struktury tkanek, dochodzi do ich rozgrzania i zwiększenia elastyczności, bez zmniejszenia wytrzymałości.

Efekty termiczne w połączeniu z atermicznymi (mikromasażem) nasilają procesy utleniania i poprawy krążenia w miejscu objętym działaniem fali akustycznej, a także w okolicznych tkankach. Ultradźwięki oddziałują na ciało w taki sposób, że przyspieszają procesy naprawcze organizmu, a jednocześnie działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Ostatecznie, dzięki oddziaływaniu falą ultradźwiękową na zmienione chorobowo tkanki uzyskuje się efekt terapeutyczny: likwidację dolegliwości bólowych oraz przyspieszenie ustępowania stanów zapalnych.

Wskazania do zastosowania terapii ultradźwiękowej

Terapia ultradźwiękowa jest zalecana w przypadku wielu dolegliwości związanych z ograniczeniem ruchomości stawów, a także uszkodzeniami tkanek. Urządzenia do ultradźwięków, szczególnie łączące kilka terapii (jak na przykład aparaty dostępne w ofercie Byt-Med z Bytomia, które mają również funkcje elektroterapii i laseroterapii), znajdują zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości spowodowanych chorobami reumatycznymi, przykurczami mięśni, więzadeł, powięzi oraz innych, podobnych struktur. Ultradźwięki wspomagają procesy naprawcze uszkodzonych tkanek, przyspieszają gojenie się ran oraz działają przeciwbólowo.

Wśród dolegliwości, w których ulgę przyniesie terapia ultradźwiękowa, znajdują się: choroby zwyrodnieniowe stawów, ostroga piętowa, stany zapalne, rany, blizny, przykurcze, a także stany pourazowe po złamaniach, naderwaniach i stłuczeniach. Co więcej, terapia falą ultradźwiękową wykazuje bardzo wysoką skuteczność również w weterynarii, w podobnych co u człowieka dolegliwościach stawów i tkanek miękkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj