Wśród materiałów wykorzystywanych do szycia odzieży dziadzina jest jedną z najchętniej wybieranych tkanin. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości doskonale współpracuje z wieloma modelami maszyn do szycia, a dodatkowo można z niej wytworzyć materiały dekoracyjne, a nawet tapicerskie i techniczne. Dziadzina różni się od tkanin przede wszystkim splotem nitek, które zapewniają jej elastyczność.
Charakterystyczny splot dzianiny
Dzianina powstaje z jednej nitki i wytwarzana jest na szydełkarkach, czyli maszynach dziewiarskich, które pracując igłami języczkowymi wytwarzają dzianinę w technice szydełkowania w układzie rządkowym. Przyglądając się materiałowi z bliska zauważyć można, że oczka ułożone są poziomo oraz pionowo – pierwsze tworzą rzędy, natomiast drugie kolumienki.
Właściwości i zastosowanie dzianiny
Dzianina może być gładka, ale też wzorzysta, ażurowa, fakturowa oraz z okrywą włókienną. Zaletą jest również to, że druk na dzianinach jest trwały, zachowuje wyjątkowe kolory, a sam materiał jest bardzo elastyczny i rozciągliwy. Z tego względu wykorzystywany jest przede wszystkim do szycia odzieży, w tym:
- swetrów
- czapek
- szalików
- koszulek
- pończoch
- rajstop
- bielizny osobistej.
Wszystko, co warto wiedzieć o dzianinach
Materiał ten produkowany jest najczęściej z bawełny lub materiałów bawełnianopodobnych, ale też z jedwabiu naturalnego, sztucznego i syntetycznego. Zaletą dzianiny jest przede wszystkim to, że jest miękka i miła w dotyku. Wyróżnia się kilka rodzajów dzianin, w tym ażur, interlok, elastik i dzianina pętelkowa, nazywana również frotte. Do produkcji dziadziny stosuje się również wełnę pochodzenia zwierzęcego. Materiały z nich powstałe to:
- kaszmir z kóz kaszmirskich
- moher z kóz angorskich
- jedwab z kokonów jedwabników morwowych lub dębowych
- wełna owcza
- alpaka z lam i alpak.
Dostosowanie rodzaju dzianiny to wybranej branży zapewni wytwarzanym elementom nie tylko odpowiednią trwałość, ale również dopasowane walory estetyczne.