Gesso akrylowe to inaczej grunt malarski. W związku z tym, że najczęściej jest biały, do złudzenia przypomina białą farbę i bywa nazywany farbą podkładową. Czy to znaczy, że można go zastąpić zwykłą farbą akrylową? Na to i wiele innych pytań związanych z właściwościami, sposobem i celem stosowania gresso odpowiadamy w tekście.

Zwykła farba akrylowa i farba podkładowa, czyli grunt malarski, mogą różnić się konsystencją, a na pewno różnią się składem. Klasyczne gesso składa się z kredy, pigmentu (biel cynkowa lub tytanowa), żelatyny i oleju lnianego. Dodatek oleju lnianego decyduje tym, czy otrzymamy grunt suchy, półtłusty czy tłusty. Natomiast gesso akrylowe, zgodnie z nazwą, obok kredy lub gipsu oraz pigmentu zawiera żywice akrylowe. Jego zaletą jest uniwersalność: równie dobrze nadaje się do gruntowania powierzchni pod farby akrylowe i olejne. Jeżeli zastosujemy gesso olejne, to nie powinniśmy raczej używać do malowania na nim farb akrylowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z zaleceniami producenta konkretnego gruntu malarskiego.

Jaki jest cel stosowania gruntów malarskich?

Podstawowym celem stosowania gruntu malarskiego jest ograniczenie chłonności podłoża. O innych celach gruntowania mówi specjalista ze sklepu z akcesoriami do rękodzieła Loveart: – Zawartość kredy lub gipsu w gruncie sprawia, że pomalowana nim powierzchnia staje się porowata. Dzięki temu można uzyskać znacznie lepszą przyczepność farb, a w efekcie trwałość powłoki malarskiej. Efektem gruntowania jest też wyrównanie powierzchni i ujednolicenie jej koloru. Należy pamiętać, że grunt można mieszać z farbami w dowolnym kolorze i w ten sposób uzyskiwać odpowiednie podkłady barwne. Można też zaopatrzyć się w gotowe gesso

Często pojawia się pytanie o to, czy zamiast akrylowego gesso można użyć zwykłej białej farby akrylowej. Jest to działanie niewskazane z trzech powodów. Po pierwsze farba nie zwiąże się tak dobrze z podłożem, jak grunt. Po drugie nie wytworzy odpowiednio porowatej powierzchni, zapewniającej odpowiednią przyczepność nakładanym na nią farbom. Po trzecie grunt jest znacznie bardziej wydajny od farby: a niektórych powierzchniach wystarczy położyć jedną warstwę.

Jak aplikować gesso akrylowe?

Aplikacja farby podkładowej jest uzależniona od rodzaju opakowania i wielkości powierzchni, którą chcemy zagruntować. Gesso możemy nakładać pędzlem, szpachelką, wałkiem, a nawet starą kartą kredytową. To jaki sposób aplikacji wybierzemy, jest naszą indywidualną decyzją. Ważne jest, aby zapewniały równomierne pokrycie gruntowanej powierzchni. Przy użyciu akrylowych gruntów malarskich możemy przygotować pod obraz płótno, deskę, papier, kamień czy beton. Gesso akrylowe nadaje się też do powierzchni plastikowych, metalu i do szkła. Przed przystąpieniem do pracy należy starannie oczyścić i odtłuścić przygotowywaną do zagruntowania powierzchnię.

Możemy zastosować kilka warstw gruntu. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu idealnie równej powierzchni, to po wysuszeniu pierwszej warstwy powinniśmy przeszlifować ją delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie powierzchnię należy odpylić i nałożyć kolejną warstwę gruntu. Operację możemy powtarzać do uzyskania zadowalającego efektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj