Rębaki przemysłowe często są również nazywane rębakami leśnymi. Są to bowiem niezwykle funkcjonalne maszyny do drewna, które pozwalają dokładnie rozdrobnić go na mniejsze elementy, nazywane popularnie zrębami. Chyba żadna osoba, która pracuje w branży tartacznej nie wyobraża sobie, by mogła idealnie wykonywać swoje zadania właśnie bez rębaka. Co więcej, warto pamiętać o tym, że sprawdzą się one również podczas prac ogrodniczych i leśnych. Tak więc jakie jest zastosowanie rębaków?
Gdzie wykorzystuje się rębaki przemysłowe?
Rębak przemysłowy to niezwykle profesjonalne urządzenie, które wykorzystuje się głównie tam, gdzie niezbędne jest zmielenie drewna, bez względu na jego rodzaj. Co ciekawe, najpotężniejsze i najmocniejsze rodzaje rębaków przemysłowych są wstanie uporać się nawet z niezwykle grubymi pniami. Maszyny te można również wykorzystać wtedy, kiedy niezbędne jest rozdrobnienie wszelkiego rodzaju drewnianych odpadów, czyli np. tych, które powstały w wyniku działalności stolarskiej. To jednak nie wszystko! Ze względu na ogromną funkcjonalność rębaków można również przy ich pomocy przetwarzać materiał, który został uzyskany np. w wyniku wycinki drzew.
Warto również przyjrzeć się nieco mniejszym modelom tych maszyn, gdyż są one z powodzeniem wykorzystywane np. do rozdrabniania gałęzi oraz gałązek w przebiegu prac porządkowych w ogrodach lub nawet i publicznych parkach. Tak więc z pewnością można powiedzieć, że maszyny te okazują się niezbędne nie tylko w przemyśle stolarskim lub w branży tartacznej. Z powodzeniem można wyposażyć się w poręczne modele w przypadku kiedy jesteśmy dumnymi posiadaczami domu z ogrodem i od czasu do czasu zachodzi konieczność przeprowadzenia w nim prac porządkowych. Wówczas szybko i skutecznie rozdrobnimy przy pomocy rębaka gałęzie i niewielkie gałązki.
Zastosowanie rębaków przemysłowych w zależności do ich rozmiaru
Duże rębaki o potężnej mocy jak np. rębak Untha, znajduje zastosowanie głównie podczas zakrojonych na szeroką skalę prac leśnych. Są one napędzane silnikami spalinowymi i najczęściej montuje się je na przyczepach, które z kolei ciągnięte są przez inny pojazd. Warto zaznaczyć, że rynek obecnie oferuje możliwość zakupu rębaków ciągnikowych. Tego maszyny napędza wał napędowy, który podłączany jest do ciągnika. W przypadku mniejszych modeli, które są dość kompaktowe i wyposażone w elektryczny silnik, stosuje się je do niezbyt wymagających prac ogrodowych. Istnieją również rębaki stacjonarne, które znajdują stałe zastosowanie np. w składach drewna.