Popularność klimatyzacji wciąż rośnie, ale mity na jej temat pozostają żywe. Wiele osób wciąż waha się nad założeniem klimatyzatora w domu, ze względu na obawy wobec jego wpływu na zdrowie. Warto bliżej przyjrzeć się działaniu klimatyzacji i szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy jej używanie przez kilka godzin dziennie jest bezpieczne.

Żadne urządzenie nie będzie dobrze wpływać na nasze zdrowie, jeśli jest nieprawidłowo użytkowane. O klimatyzację również trzeba dbać. Dużo mówi się o namnażaniu szkodliwych grzybów i innych mikroorganizmów we wnętrzu klimatyzatora. Trzeba jednak pamiętać, że wystarczy regularnie czyścić urządzenie, żeby uniknąć takich sytuacji. W profesjonalnych firmach takich, jak Chill It obsługa nie kończy się na montażu. Można też skorzystać z pomocy doświadczonych serwisantów, którzy oczyszczą klimatyzator i sprawdzą jego stan techniczny. Należy robić to nie rzadziej niż raz w roku. Najlepiej czyścić klimatyzator dwa razy do roku, w okresie przejściowym, czyli wiosną i jesienią. W ten sposób zadbamy o higienę części, do których trudno dostać się przeciętnemu użytkownikowi.

Warto też wziąć pod uwagę, że negatywne konsekwencje użytkowania klimatyzatora często wynikają z jego nieprawidłowych ustawień. Po wejściu do pomieszczenia nie powinniśmy odczuwać gwałtownej zmiany temperatur. Większość z nas komfortowo czuje się w temperaturze 22 – 23°C. Nie poleca się schodzenia poniżej tych wartości, zwłaszcza jeśli na zewnątrz panują upały. Różnica temperatur nie powinna wynosić więcej niż 7°C. Nawiew nie powinien też być skierowany bezpośrednio na ciało, ponieważ to może prowadzić do przeziębienia.

Klimatyzacja a jakość powietrza

Często mówi się, że klimatyzacja wysusza powietrze. Rzeczywiście, może zdarzyć się, że wilgotność jest niewystarczająca do dobrego samopoczucia. W takiej sytuacji, warto regularnie popijać wodę małymi łykami oraz stosować krople nawilżające do oczu. Nowoczesne klimatyzatory coraz częściej są jednak zintegrowane z wentylacją, dzięki czemu zapewniają stały napływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Niższa wilgotność ma też swoje dobre strony, ponieważ hamuje rozwój szkodliwych grzybów i pleśni.

Warto też wziąć pod uwagę, że współczesne klimatyzatory poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu. Są wyposażone w filtry, które eliminują różnego rodzaju zanieczyszczenia (roztocza, dym papierosowy, pył, kurz). Klimatyzatory dostarczane przez firmę Chill It są wyposażone również w systemy jonizacji, co zapewnia ich użytkownikom orzeźwienie, niezależnie od temperatury i jakości powietrza na zewnątrz.

Klimatyzacja jest bezpieczna dla naszego zdrowia, ale musi być dobrze użytkowana. Warto więc dbać o czystość i stan techniczny, zanim pojawią się awarie lub dolegliwości zdrowotne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj