Zakup mieszkania to dla prawie każdego jest wielkie wydarzenie. Często wymarzone mieszkanie, lokum, z którego uroków chce się korzystać jak najpełniej. Obecnie najczęściej kupowane mieszkania znajdują się pod zarządem wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni mieszkaniowych. Kupujący mieszkanie w budynkach wielorodzinnych najczęściej zapominają, że oprócz mieszkania otrzymują dostęp do części wspólnej nieruchomości. Ten dostęp niesie ze sobą oprócz pewnych praw, również pewne obowiązki. Jednak warto się dowiedzieć, co to są wspólne części nieruchomości.

Korzystanie z części wspólnej nieruchomości – co na to prawo?

Zgodnie z przepisami z Ustawy z roku 1994 o własności lokali kupując lokal mieszkalny, zazwyczaj wraz z nim kupuje się nieruchomości lub urządzenia przynależne. Są to części składowe lokalu mieszkalnego, choćby do niego nie przylegały bezpośrednio lub też były położone w granicach nieruchomości gruntowej już poza budynkiem mieszkalnym. Są to pomieszczenia, z których właściciel mieszkania otrzymuje niejako w „zestawie” i tylko on wyłącznie może z nich korzystać. Zazwyczaj do pomieszczeń przynależnych możemy zaliczyć komórkę, pomieszczenie piwniczne, garaż, czy też pomieszczenie strychu. Są jednak jeszcze części nieruchomości, które nie stanowią wyłącznej własności właściciela mieszkania, ale są własnością wszystkich właścicieli. Te części nieruchomości stanowią część wspólną nieruchomości. Można do nich zaliczyć ściany zewnętrzne i fundamentowe, windy, klatki schodowe, korytarze, dach. Warto wiedzieć, że korzystanie z części wspólnej nieruchomości określają przepisy ustawy, które określają zarówno prawa jak i obowiązki.

Korzystanie z części wspólnej nieruchomości. Co na to Radca prawny w Toruniu?

Art. 12 Ustawy o Własności lokali stanowi, że każdy właściciel nieruchomości ma prawo do współkorzystania z części wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Warto zaznaczyć, że są to przepisy dyspozytywne. Dyspozytywność tych przepisów pozwala na zawieranie pomiędzy poszczególnymi właścicielami nieruchomości umów, które tak naprawdę mogą zmienić zasady korzystania ze wspomnianej części wspólnej. Takie zapisy wprowadzono między innymi dlatego, że często część właścicieli nieruchomości nie korzysta z części wspólnej zgodnie z posiadanymi do nich prawami. Czasem jest związane z brakiem zainteresowania do korzystania ze swych praw, a czasem jest to uniemożliwione wbrew ich woli. W tym ostatnim przypadku, kiedy właściciel jest pozbawiony prawa korzystania z części wspólnej nieruchomości. Wspólnota wobec właściciela, który bezumownie zajmuje część wspólną nieruchomości, może wystąpić z żądaniem o wynagrodzenie.

Kto ma prawo do korzystania z części wspólnej nieruchomości?

Każdy właściciel nieruchomości tworzącej wspólnotę mieszkańców ma prawo do korzystania z części wspólnej nieruchomości. Trzeba sobie zadać pytanie, na ile możliwość korzystania z tej części wspólnej ma być swobodne? Na co pozwalają mu przepisy, czy może bez zgody wspólnoty zamontować klimatyzator, czy też umieścić reklamy, banery? Jak wyjaśnia Radca prawny w Toruniu, orzeczenia sądów wskazywałyby, że prawo do korzystania z części wspólnej jest dość ograniczone. Wspólnota mieszkańców ma prawo nie tylko żądać usunięcia reklam, banerów, ale również żądać wynagrodzenia lub odszkodowania za bezprawne działanie właściciela nieruchomości. Sąd wskazał, że fakt, iż jest się właścicielem nieruchomości oraz posiada się prawo do korzystania z części wspólnej, nie jest jednocześnie prawem nieograniczonym.

Wspólnota mieszkańców nie może wkraczać w sferę czyjejś własności. Nie może więc decydować o przeznaczeniu, czy też sposobie korzystania z nieruchomości niestanowiącej części wspólnej. Współwłasność obejmuje te części nieruchomości, które nie są związane z korzystanie wyłącznie z jednego lokalu. Korzystanie z części wspólnej powinno odbywać się w sposób, który nie utrudnia korzystanie przez innych właścicieli, zgodnie z jej przeznaczeniem. Wspólnota mieszkańców może wydać zgodę na wyłączne korzystanie z części wspólnej nieruchomości, lub też korzystanie w sposób wykraczający poza ramy zwykłego zarządu. Zgoda musi być wydana w formie uchwały, lub też przyjąć formę umowy, w której będzie zawarte dokładne korzystanie z części wspólnej nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj