Już na etapie planowania wyglądu wjazdu na posesje warto zastanowić się nad wyborem idealnej bramy wjazdowej. Poza praktycznym zastosowaniem trzeba pamiętać również o tym, że jest to wizytówka budynku.

Do wyboru jest kilka modeli bram. Niezależnie od tego, na którą ostatecznie padnie wybór, przy wyborze należy mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo i dopasowanie do kształtu działki.

Bramy przesuwne – co należy wiedzieć na ich temat?

Bramy przesuwne najlepiej sprawdzą się na większych działkach. Przy jej zakupie koniecznie trzeba się upewnić, że jest zabezpieczona antykorozyjnie. Producenci bram przesuwnych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i tego typu bramy dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo jest je dopasować do otoczenia. Wyróżnia się dwa rodzaje bram przesuwnych:

  1. Samonośne – są one zawieszone kilka centymetrów nad ziemią i przesuwają się na specjalnej rolce, która zamocowana jest w fundamencie nośnym po jednej stronie konstrukcji;
  2. Szynowe – jak można się łatwo, domyślić bramy tego rodzaju posuwają się na rolkach, po szynie, która zamontowana jest na fundamencie w podłożu wzdłuż całej bramy. Ponadto jej część zamontowana jest jeszcze na kawałku ogrodzenia.

Bramy przesuwne samonośne i przesuwne w gruncie rzeczy są do siebie bardzo podobne. Przewagą szynowych bram jest to, że można je umieścić na bardzo wąskich posesjach. Wszystko to dzięki temu, że nie wymagają montowania przeciwwagi. Niestety, ale stan techniczny szyny musi być ciągle kontrolowany i regularnie trzeba ją czyścić. Nie przestrzeganie tych zasad skutkować będzie tym, że poruszanie się skrzydła z czasem stanie się niemożliwe.

Bramy wjazdowe samonośne nie nadają się na wąskie działki, z racji tego, że potrzebują zamontowania przeciwwagi, która przeważnie jest bardzo długa. Jeśli okaże się jednak, że działka jest na tyle duża, że bezproblemowo można taką bramę zastosować, prawdopodobnie będzie to najlepszy możliwy wybór. Na działanie bramy wjazdowej samonośnej nie wpływają żadne czynniki atmosferyczne. Brama będzie działała tak samo w przypadku, gdy podjazd będzie zasypany liśćmi jak i wtedy, gdy będzie zupełnie czysty i pusty. Warto też zauważyć, że ten rodzaj bram często można znaleźć w atrakcyjnych cenach.

Bramy wjazdowe skrzydłowe – alternatywa dla bram przesuwnych

Bramy wjazdowe skrzydłowe dzieli się na jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Konstrukcja bram wjazdowych skrzydłowych jest bardzo prosta, całość opiera się na tym, że skrzydła montuje się na stalowych słupkach za pomocą nawiasów. Czasem również można spotkać skrzydła zamontowane na płytkach montażowych. Działki niejednokrotnie mają nieregularny kształt ogrodzenia. Zdarza się również, że działa to zaledwie mały skrawek pola z mieszczącym się na nim domkiem letniskowym. W takich przypadkach brama wjazdowa skrzydłowa sprawdzi się idealnie. Z racji tego, że tego typu bramy nie mogą otwierać się na zewnątrz, są wyposażone w specjalny element – rygiel lub ogranicznik.

Bramy jednoskrzydłowe są często wybierane przez konsumentów z racji tego, że szybko się je otwiera. Wystarczy popchnąć tylko jedną część ogrodzenia, a nie jak w przypadku bram dwuskrzydłowych – dwie części. Co więcej, zdaje się, że nie ma lepszego wyboru, jeśli posiada się dużą posesję z długim podjazdem. Brama jednoskrzydłowa ma jednak jedną zasadniczą wadę, z której trzeba sobie zdawać sprawę, dokonując wyboru między jednoskrzydłową a dwuskrzydłową bramą. Mianowicie ta pierwsza z nich może mieć tylko około 3 metrów szerokości, natomiast druga może być bardzo szeroka.

Jaką bramę kupić – podsumowanie

Decydując się na zakup bramy wjazdowej, należy wziąć pod uwagę kształt oraz wielkość posesji, na której brama będzie montowana. Brama dwuskrzydłowa prawdopodobnie będzie najlepszą opcją na bardzo małych działkach. Na największe działki zaleca się rozważenie kupna samonośnej bramy przesuwnej. W innych przypadkach warto rozważyć wybór bramy jednoskrzydłowej i szynowej przesuwnej. Znajdą one zastosowanie w największej ilości działek.

Tekst: Mikołaj Kamk portal budowlany budnews.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj