Klimatyzacja i wentylacja to dwa zupełnie odmienne systemy, jednak mimo to są ze sobą często mylone, a ich nazwy używane wymiennie. Aby uniknąć nieporozumień, przygotowaliśmy przejrzyste zestawienie, w którym tłumaczymy, czym charakteryzują się obie instalacje, czemu służą oraz czy mogą przejmować swoje zadania, np. w budynkach mieszkalnych.

Czym jest klimatyzacja i czemu służy?

Klimatyzacja to rodzaj instalacji, której zadaniem jest regulowanie temperatury powietrza oraz zapewnienie jego optymalnych parametrów (a konkretniej wilgotności oraz stopnia zanieczyszczenia). Podobne systemy są nam znane przede wszystkim z biur czy wielkopowierzchniowych sklepów, jednak coraz częściej możemy spotkać je również w domach, a nawet mieszkaniach w bloku (chociaż w tym przypadku montaż może być dość kłopotliwy, ponieważ wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia od zarządcy lub administratora obiektu).

Systemy klimatyzacyjne cieszą się coraz większą popularnością, za co odpowiadają rekordowe temperatury, jakie obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat w sezonie letnim, a także spadające ceny samych urządzeń. Nawet prosta klimatyzacja do domu pomoże nam zadbać o komfort termiczny w czasie uciążliwych upałów, jednak warto zaznaczyć, że skutecznie poradzi sobie również z dogrzewaniem domowej przestrzeni w okresach przejściowych (czyli pod koniec jesieni oraz na początku wiosny).

Na tym możliwości klimatyzatorów się jednak wcale nie kończą. Poza najbardziej oczywistymi funkcjami, czyli chłodzeniem oraz ogrzewaniem, system klimatyzacyjny może zapewnić również:

oczyszczanie powietrza (odpowiada za to złożony system filtrów, który w razie potrzeby można bez problemu rozszerzyć i zmodyfikować do swoich indywidualnych potrzeb, np. jeżeli w domu przebywają osoby cierpiące na alergię, astmę lub inne choroby górnych dróg oddechowych),
usuwanie nadmiaru wilgoci (zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza może prowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia pleśni, grzybów oraz innych drobnoustrojów, a przy okazji ma negatywny wpływ na kondycję samego budynku),
jonizowanie powietrza (dotyczy to jednak tych modeli, które są wyposażone w jonizator; podzespół pozwala usuwać z powietrza m.in. alergeny czy też niebezpieczne pyły zawieszone oraz gazy).

Należy jednak pamiętać, że klimatyzacja będzie spełniała swoje zadania, jeżeli zadbamy o właściwy jej stan dotyczy to nie tylko regularnych porządków, czyli czyszczenia filtrów oraz samych jednostek, ale również przeprowadzania okresowych przeglądów klimatyzacji. Zaleca się, aby wzywać ekipę serwisową co pół roku – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem i serwisowaniem systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych.

W jaki sposób działa wentylacja?

Wentylacja, w przeciwieństwie do opisanej powyżej klimatyzacji, zapewnia cyrkulację powietrza w obiekcie – w efekcie dochodzi do usunięcia zużytego powietrza wewnętrznego, które zostaje wymienione przez świeże powietrze zewnętrzne. Dzięki temu możemy pozbyć się z domu nieprzyjemnych zapachów, zanieczyszczeń oraz nadmiaru wilgoci, poprawiając ogólną aurę oraz samopoczucie mieszkańców.

Przez lata najpopularniejszym rodzajem systemu wentylacyjnego była tzw. wentylacja grawitacyjna, w której obieg powietrza jest naturalny – wywołuje go różnica ciśnienia oraz temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wraz z rozwojem technik budowlanych oraz norm, jakie muszą spełniać nowoczesne obiekty energooszczędne oraz pasywne, tradycyjna wentylacja odeszła do lamusa. Powodem była nie tylko słaba wydajność podobnych systemów oraz ich zależność od panujących w danym momencie warunków atmosferycznych (np. silnego wiatru lub wysokich temperatur), ale także generowane przez nie straty ciepła (wraz ze zużytym powietrzem z domu uciekała również wytworzona energia cieplna, zwiększając tym samym rachunki za ogrzewanie).

Miejsce wentylacji grawitacyjnej zajęła więc wentylacja mechaniczna, w której za ruch powietrza odpowiada wentylator, zwany centralą wentylacyjną. System cechuje się nie tylko większą wydajnością, ale jego pracę można swobodnie regulować i dopasowywać do bieżących potrzeb (np. zwiększyć w czasie przygotowywania posiłków czy brania gorących kąpieli, kiedy w powietrzu gromadzi się sporo pary wodnej). W wielu przypadkach, zwłaszcza jeżeli mowa o przeszklonych wieżowcach, zastosowanie wentylacji mechanicznej jest po prostu konieczne, ponieważ nie można tam otwierać okien.

Wentylacja może zostać uzupełniona o rekuperator, dzięki czemu poza wymianą powietrza zajmie się też odzyskiem ciepła – takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie o nawet 30%!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj