Głośniki komputerowe to jedne z popularniejszych modeli na rynku. Są bardzo uniwersalne, bo można je podłączyć zarówno do komputera stacjonarnego, laptopa, DVD, jak i innych urządzeń RTV. Warto jednak wiedzieć, że wybór odpowiedniego zestawu wcale nie jest taki łatwy. O tym, czy zakup będzie udany, decyduje wiele parametrów. Poznamy i omówimy je w poniższym artykule.

Pasmo przenoszenia – czy ważne?

Co to takiego? Tym terminem określamy zakres częstotliwości, który jest generowany przez pojedynczy głośnik lub zestaw. Górna granica odpowiada tu za wysokie tony, a dolna za niskie. Trzeba też pamiętać, że pasmo przenoszenia jest ważne, ale nie wpływa na jakość dźwięku, a już nie ma specjalnego znaczenia w przypadku głośników tanich, budżetowych. Jaki jest zakres pasma przenoszenia? Standardowo od 20 Hz dla dolnej granicy do 20 kHz dla granicy górnej.

A co z mocą?

Kupując głośniki, chcemy, aby cechowały się one odpowiednią mocą. Producenci nie zawsze określają ją tak samo, a więc może być podawana na dwa sposoby. Pierwszym parametrem z nich jest PMPO (Peak Music Power Output) oznaczający maksymalną moc, jaką przez ułamek sekundy może przyjąć głośnik. W drugim oznaczeniu – RMS (Root Mean Square) podawana jest moc skuteczna, czyli taka, jaką może przyjąć głośnik od wzmacniacza przez cały czas użytkowania.

Impedancja, czyli?

Kolejnym ważnym parametrem jest impendancja oznaczająca odporność cewki głośnika. Najkorzystniej zdecydować się na głośniki o impedancji, jaka jest podana na wyjściu wzmacniacza. Bardzo ważne, by pamiętać, że można używać kolumn o impedancji wyższej niż podana na wzmacniaczu, ale trzeba wystrzegać się sytuacji odwrotnej, czyli niższej impedancji.

Sprawność i efektywność – o czym mówią nam te parametry?

Sprawność mówi nam, w jakim stopniu głośnik jest w stanie przekształcić energię elektryczną na akustyczną. W większości modeli ten parametr wynosi od 0,5 do 2%. Im wyższa sprawność, tym mamy pewność, że powstaje więcej mocy akustycznej. Efektywność zaś określa poziom dźwięku w określonej odległości (najczęściej około 1 metra od kolumny) przy doprowadzeniu ustandaryzowanego sygnału. Tutaj działa zasada, że im wyższa wartość efektywności, tym wytworzony dźwięk będzie głośniejszy.

Z jakiego materiału zbudowane są głośniki?

Często się go lekceważy, ale materiał ma ogromny wpływ na jakość dźwięku i dotyczy to wszystkich najlepszych głośników komputerowych. Nie zawsze musimy inwestować w drewniane kolumny, ale już nawet lepsza jakość plastiku znacząco poprawia komfort odsłuchu.

A co z rozmiarem?

Zanim kupimy głośniki, powinniśmy wcześniej pomyśleć, czy mamy na nie miejsce w pokoju. To szczególnie istotne, gdy planujemy kupić zestaw 2.1, bo w tej sytuacji musimy przeznaczyć dodatkową przestrzeń nie tylko na kolumny, ale i subwoofer. To w przypadku małych pokojów może być problematyczne.

Zawsze przed kupnem głośników zwracajmy uwagę na wymienione w artykule kwestie. To bowiem pomoże wybrać właśnie taki sprzęt, który zapewni przyjemność odsłuchu, ale też solidny, dobrze wykonany, gwarantujący trwałość na lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj