Rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód to problem, który dotyka coraz większą liczbę par. Statystyki na rok 2020 wskazują, że na 200 tysięcy zawartych małżeństw wystąpiło w tym samym okresie 50 tysięcy rozwodów. Aktualne procedury rozwodowe to kwestie, które wymagają zaawansowanej wiedzy prawniczej – zmieniają się one bowiem z roku na rok, a osoby doświadczone mają dużo lepszą orientację. W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, jak wygląda kwestia wystąpienia o rozwód. Gdańsk, Katowice, Warszawa – niezależnie od miasta, są one podobne. Jak poprawnie napisać pozew? W jakich sytuacjach możliwy jest rozwód? Na jakie koszty należy się nastawić? Sprawdź.
Kiedy można wziąć rozwód?
Rozwód oznacza potwierdzenie całkowitego rozpadu pożycia. Od momentu orzeczenia dwie osoby będące wcześniej w małżeństwie stają się sobie formalnie obce. Zgodnie z polskim prawem, decyzję o rozwodzie wydaje sąd okręgowy w wyroku po rozprawie rozwodowej. Ustalenia dotyczące wspólnego majątku oraz opieki nad dziećmi można wynegocjować przed rozpoczęciem rozprawy, dzięki czemu formalności sądowe mogą potrwać dużo krócej. Dla uzyskania korzystnego dla siebie efektu rozmów warto skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą. Prawnik (Gdańsk) specjalizujący się w rozwodach to rozwiązanie, dzięki któremu zwiększa się szansa na dojście do porozumienia oraz ustalenie zadowalających wszystkie strony rozwiązań.
W jakich sytuacjach możliwe jest staranie się o rozwód z szansą na powodzenie? Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce to:
- zdrada małżeńska;
- uzależnienie (od alkoholu, narkotyków, hazardu, dopalaczy oraz innych środków odurzających);
- nieumiejętność zarządzania zasobami;
- uchylanie się od pracy zawodowej lub na rzecz bliskich;
- niechęć do posiadania dzieci lub powiększenia rodziny;
- różnice światopoglądowe niemożliwe do pogodzenia.
Rozwód (Gdańsk) – samodzielnie czy z adwokatem?
Wiele osób może zastanawiać się, czy do sprawy rozwodowej powinno się zaangażować adwokata. Nie ma takiego obowiązku, ale w większości przypadków profesjonalne wsparcie prawne pozwoli uzyskać zadowalający wynik postępowania. Warto także pamiętać, że adwokat reprezentujący swojego mocodawcę w trakcie rozprawy może też okazać się wsparciem emocjonalnym podczas tej wyczerpującej procedury. Rozwód w Gdańsku lub w innym mieście w Polsce, który pociąga za sobą konieczność trudnego podziału majątku lub wymaga wskazania winnego rozpadu małżeństwa to sytuacje, w których pomoc prawnika jest wskazana.
Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia pozwu?
Aby rozwód mógł zostać skutecznie przeprowadzony, konieczne jest złożenie kompletu dokumentów we właściwym dla miejsca zamieszkania sądzie okręgowym. Ważne jest, aby pozew był przygotowany profesjonalnie i odnosił się do indywidualnej sytuacji osób i powiązanego z nimi stanu prawnego. Z tej przyczyny nie można wskazać dokumentu, który sprawdzi się jako uniwersalny wzór pozwu. W każdej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie nowego pisma przez prawnika.
Do pozwu należy dołączyć również takie dokumenty jak odpis aktu małżeństwa oraz – jeśli para ma potomstwo – odpisy aktów urodzenia dzieci. Ponadto w zależności od indywidualnej sytuacji konieczne może się okazać dołączenie zaświadczenia o zarobkach, dokumentacji medycznej, rachunków, faktur, nagrań itd. Obligatoryjne jest także uiszczenie stałej opłaty sądowej od pozwu w wysokości 600 złotych.