Złapanie gumy to zawsze stresująca i dość niewygodna sytuacja. Tym bardziej, jeśli chcemy dotrzeć do celu podróży na czas. Zapewne większość kierowców ma za sobą związane z tym doświadczenia: wymiana koła nie należy do przyjemnych czynności. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają uniknąć takiego scenariusza.

Run flat zamiast zwykłej opony

Producenci ogumienia coraz częściej zachęcają kierowców do sięgania po opony run flat. W czym tkwi ich wyjątkowość? Wyprodukowane są z tworzyw, które zapobiegają wydobywaniu się powietrza z koła. Zachowują ciśnienie odpowiednie na tyle, aby przejechać jeszcze kilkadziesiąt kilometrów – z reguły, zgodnie z rekomendacją producentów, to około 80 km (przy prędkości maksymalnie 80 km/h). To z kolei sprawia, że kierowca nie musi gorączkowo zastanawiać się nad zmianą koła: może to uczynić po dotarciu do celu. Prawda, że brzmi świetnie? Zalet takiego rozwiązania istnieje znacznie więcej!

Decydując się na opony run flat inwestujesz w ogumienie znacznie bardziej wytrzymałe niż większość modeli dostępnych na rynku. Aby je uszkodzić trzeba się naprawdę postarać. Po drugie, komfort jazdy zostaje zachowany nawet po przebiciu opony. Koło, a dokładniej jego boki, zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać ciężar pojazdu oraz jego odpowiedni kąt. W ten sposób poruszanie się samochodem jest i wygodne, i bezpieczne. Po trzecie wreszcie, kierowca nie musi zaprzątać sobie głowy wożeniem koła zapasowego – zyskuje więc dodatkową przestrzeń bagażową. O konieczności wizyty u mechanika informuje natomiast specjalny czujnik, kierowca zawsze więc wie, że miało miejsce najechanie na ostry przedmiot.

Oczywiście istnieją wady takiego rozwiązania. Wymiana opon run flat nie jest możliwa w każdym zakładzie wulkanizacyjnym. Przed ich kupnem warto więc sprawdzić, czy w okolicy znajduje się specjalista, który zajmie się nimi w razie potrzeby. Ogumienie tego typu jest też zwykle nieco droższe niż tradycyjne. Run flat to także opony sztywniejsze, wskutek czego zużywają się szybciej. Warto jednak pamiętać przy tym, że za wyższą ceną i mniejszą elastycznością idzie znacznie lepsza wytrzymałość, dla której warto wymienić zwykle opony na run flat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj