Od 2019 roku podatnicy mają do dyspozycji dwa rodzaje elektronicznego wypełnienia swojego rocznego zeznania podatkowego, na formularzu PIT-37. Jedną z nich są elektroniczne e-deklaracje, drugą nowa usługa – tak zwany „Twój e-PIT”. Czym różnią się te dwa rozwiązania i które jest dla podatnika bardziej korzystne?

E-deklaracje dla PIT-37

E-deklaracje to tak naprawdę aplikacje i programy umożliwiające przygotowanie własnej deklaracji podatkowej w formie elektronicznej (na komputerze lub innym urządzeniu, na przykład tablecie czy nawet smartphone). Istnieją różne formy dostępności tych programów: od publicznie odstępnych formularzy interaktywnych, przez specjalne programy komercyjne, aż do możliwości wypełniania PIT na stronie dostawców oprogramowania.

Jeżeli chodzi o oprogramowania komercyjne, będą one szczególnie pomocne dla osób bez wiedzy finansowo – księgowej, czy tych czujących się niepewnie w wypełnianiu trudnych druków księgowych. Programy komercyjne mogą pozwolić sobie na dostosowanie do potrzeb swoich klientów czy użytkowników. Efektem czego, praca w nich może przypominać przysłowiowe „prowadzenie za rękę”. Niektóre aplikacje umożliwiają wsparcie już na etapie wyboru formularza – jeżeli na przykład podatnik nie jest pewien, czy powinien wypełnić właśnie PIT-37.

„Twój e-PIT”

Twój e-PIT” to usługa zaproponowana przez Ministerstwo Finansów od tego roku – ruszyła 15 lutego 2019 roku i jest obecnie dostępna dla podatników. Z założenia rozwiązanie polega na tym, że zeznanie podatkowe przygotowywane jest przez Krajową Administrację Podatkową (KAS), zamiast pracy podatnika. Należy pamiętać, że KAS pracuje na udostępnionych jej danych – od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od innych urzędów i od pracodawców. Dlatego przygotowywane zeznania będą prawidłowe o tyle, o ile przekazane do KAS informacje pierwotne były prawidłowe. Podatnik ma możliwość sprawdzenia swojego zeznania, edycji i zaakceptowania go lub odrzucenia i przygotowania innego formularza. W przypadku jeżeli wybiera rozliczenie samodzielne i złoży inny PIT, deklaracja przygotowana w usłudze „Twój e-PIT” ustąpi pierwszeństwa deklaracji przygotowanej samodzielnie (nie ma obowiązku odrzucania drugiego zeznania).

Rozwiązanie „Twój e-PIT” będzie szczególnie korzystne dla osób, w których życiu podatkowo – finansowym nie dzieje się wiele oraz nie chcą korzystać z nowych ulg i zwolnień. Jednak w każdym wypadku, ze względu na nowe uruchomienie usługi warto sprawdzić, czy wszystko w systemie zostało poprawnie wprowadzone.

Podsumowanie i rekomendacje

Jak widać, nie ma jednego uniwersalnego, najlepszego rozwiązania dla wszystkich podatników. Wynika to z faktu, że grupa „podatnicy” jest bardzo zróżnicowana – są w niej różne osoby, z bardzo zróżnicowaną wiedzą z zakresu prawa, podatków czy finansów, z różnymi sytuacjami faktycznymi i finansowymi oraz różnym stopniem doświadczenia w zakresie wypełniania deklaracji podatkowych. To, co będzie rozwiązaniem idealnym dla jednej osoby, może nie być dobre dla innej. Dlatego, żeby dobrać najlepszy system rozliczenia PIT-37, warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić możliwe opcje, oraz ich najważniejsze zalety i wady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here