W świecie kulturysty prędzej czy później pojawia się potrzeba korzystania z rozwiązań, jakimi są suplementy diety. Jednakże, nie każdy na początku dokładnie wie co tak naprawdę warto kupować i gdzie może zdobyć pewne produkty. Dodatkowo, istnieje wciąż wiele nieścisłości co do tego, co tak naprawdę mogą zrobić dla nas odżywki sportowe. W tym artykule zapoznacie się z ogólnymi informacjami na temat suplementów diety oraz z dwoma najczęstszymi opcjami, które wybierają kulturyści: białko i kreatyna. Zapraszam!

Suplementy diety – podstawowe informacje

Na początek dobrze jest dokładnie się przyjrzeć podstawowym informacjom na temat tych produktów. Suplementami diety można nazwać zarówno artykuły nastawione stricte dla sportowców jak wcześniej wspomniane białko, jak i również chociażby przeróżne witaminy i minerały, które mogą być przyjmowane przez każdego, niezależnie od diety czy tryby życia. W tym jednak przypadku skupimy się głównie na odżywkach dla kulturystów. Najistotniejszą kwestią o której trzeba wspomnieć jest to, jak działają. Przyjmowanie tych produktów samych w sobie nie da nam idealnej sylwetki o której marzymy. Należy zawsze pamiętać, że odpowiednio dobrana dieta i skuteczny wysiłek fizyczny są najważniejszym aspektem kulturystyki – suplementy diety są jedynie dodatkiem, który może wpłynąć na to, jak rozwija się nasza tkanka mięśniowa czy to, jakie osiągi możemy mieć podczas treningu. Dodatkowo, dobieranie odżywek bez uprzedniej wiedzy co do ich działania może okazać się dla nas nieefektywne lub wręcz dać nam efekty odwrotne do zamierzonego! Kolejnym istotnym aspektem o którym warto wspomnieć jest także to, skąd kupujemy suplementy diety, szczególnie w przypadku zakupów on-line, które stały się bardzo popularne w ostatnich czasach. Jeśli planujemy kupić określone produkty to wybierajmy pewne i sprawdzone sklepy, jak https://sklep.kfd.pl/ – dzięki temu mamy pewność, że nasz suplement będzie miał w sobie tylko i wyłącznie legalne składniki. Oprócz tego możemy również oczywiście spory wybór co do producentów i opinie osób, które wcześniej miały okazję określony produkt zakupić.

Pamiętajmy, że w przypadku suplementów diety odpowiednia wiedza i świadomość konsumenta jest również bardzo istotna. Nie ma sensu kupować “na ślepo” ponieważ każdy produkt musi odpowiednio pasować do naszych celów treningowych i diety!

Przejdźmy teraz do części, w której zapoznacie się lepiej z jednymi z dwóch najpopularniejszych suplementów diety dostępnych na rynku.

Suplementy diety – kreatyna

Kreatyna jest odżywką, która posiada ogromną historię w świecie kulturystyki. Lata badań wykonanych na tym związku chemicznym przekonała wiele osób do spróbowania i przetestowania tego, co może rzeczywiście zrobić dla treningu i masy mięśniowej. Kreatyna składa się z trzech aminokwasów:

  • glicyna
  • metionina
  • arginina

Kreatyną jesteśmy w stanie odnaleźć nie tylko w suplementach diety – jej śladowe ilości są dostępne w przeróżnych rodzajach mięsa. Jednakże, próba pozyskiwania tego związku chemicznego w ten sposób może okazać się bez sensu ponieważ zawiera jej o wiele mniej niż najmniejsza dawka suplementu jaka może być polecona przez producenta. Z tego też powodu najlepiej jest wybrać odżywkę. W kwestii tego, co może dla nas zrobić to z pewnością warto zaznaczyć, że jest to głównie produkt dla osób, które chcą pracować dalej nad swoją masą mięśniową. Uznaje się, że suplementacja kreatyną może pozytywnie wpłynąć na jakość naszej masy mięśniowej i utworzyć w nas tzw. beztłuszczową masę mięśniową. Dodatkowo, może ona również dostarczyć naszym mięśniom dodatkowej energii, co oczywiście może wpłynąć na jakość wykonywania naszych ćwiczeń. Oprócz tego badania wskazują również na pozytywne efekty po treningu ponieważ kreatyna może zmniejszyć kwasowość naszych mięśni.

W kwestii wyboru rodzaju kreatyny warto również napisać kilka słów ponieważ na rynku znajdziemy przeróżne rodzaje tego suplementu. Najpopularniejszym rozwiązaniem głównie jest monohydrat, czyli połączenie kreatyny z cząsteczką wody – dzięki temu mowa tutaj o czystym suplemencie, który nie posiada w sobie żadnych innych dodatków, co może być szczególnie zachęcające dla osób, które nie miały wcześniej styczności z tym produktem. W przypadku innych rodzajów mamy chociażby jabłczan kreatyny, który głównie różni się szybkością wchłaniania naszej odżywki do organizmu. Warto również zaznaczyć, że znajdziemy ten związek chemiczny także w przeróżnych innych suplementach, które są nastawione na określone działania jak chociażby odżywki przedtreningowe – w tym przypadku jednak wszystko też zależy od pomysłu producenta.

Suplementy diety – białko

Z pewnością jeśli używamy zwrotu “suplementy diety” to najczęściej właśnie myślimy nad białkiem. Ten składnik odżywczy nie jest jednak jedynie istotny dla kulturystów, ale również dla każdego w przeciągu dnia. Zazwyczaj standardowa dieta jest w stanie dostarczyć nam odpowiednią ilość protein w przypadku normalnej, zdrowej osoby. Badania jednak wskazują na to, że osoby ćwiczące muszą zazwyczaj dostarczać białka o wiele więcej niż standardowo, szczególnie gdy pracują nad swoją masą mięśniową. Wiele osób decyduje się na stosowanie tego suplementu w tych celach ponieważ mają wtedy prosty i wygodny dostęp do tego, czego potrzebują bez obaw o inne składniki odżywcze jak chociażby zbyt duża ilość tłuszczy. Proteiny w formie odżywek dla sportowców znajdziemy w przeróżnych opcjach. Najpopularniejszym jednak rozwiązaniem jest głównie białko pochodzące z mleka krowiego. Tutaj mowa jest szczególnie o białku serwatkowym, takim jak WPC, WPI czy WPH. Najczęściej polecanym rozwiązaniem jest WPC z powodu tego, jaką ilość czystego białka w sobie zawiera oraz stosunkowo niskiej ceny. Warto jest jeszcze wspomnieć o kazeinie, którą również wywodzi się z mleka. Suplement ten najczęściej polecany jest na noc ponieważ powoli się wchłania do naszego organizmu co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które ćwiczą wieczorami!

Podsumowanie

Suplementy diety mogą być bardzo ciekawym i przydatnym dodatkiem dla osób, które chcą spróbować dalszych rozwiązań w kwestii pracy nad swoim ciałem. Istotna jest jednak tutaj odpowiednia wiedza by dobierać produkty, które rzeczywiście będą dla nas przydatne. Liczę na to, że artykuł ten dostarczył wielu istotnych informacji, które wskażą dalszą drogę w przypadku odżywek dla sportowców. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj