Akumulator to jedna z ważniejszych elektrochemicznych części samochodu, zapewniająca dostarczanie mu niezbędnej energii. Zużyty akumulator jest bardzo niebezpieczny – nie możemy go od tak wyrzucić do śmieci. Jak postępować z zżytym akumulatorem i czy może być on na nowo sprawny? O tym w poniższym artykule.

Zużyte akumulatory – odpady niebezpieczne

Akumulatory samochodowe mają swoją żywotność – gdy ta się kończy, akumulator powinien być w odpowiedni sposób zutylizowany. Akumulator jest sprzętem elektrochemicznym, co oznacza, że znajduje się w nim wiele niebezpiecznych substancji, takich jak kadm, rtęć czy kwas siarkowy. W związku z tym nie można go pod żadnym pozorem przechowywać w domu czy garażu. Nieszczelność obudowy akumulatora może sprawić, że substancje chemiczne wydostaną się na zewnątrz i doprowadzą do skażenia wód gruntowych czy gleby. Również dla ludzkiego zdrowia styczność z tymi substancjami jest niebezpieczna. Co więcej, nieosłonięty akumulator może doprowadzić do pożaru. W związku z tym oraz przepisami prawnymi, które nakazują odpowiednie utylizowanie akumulatorów, zużyte akumulatory należy w odpowiedni sposób utylizować – najlepiej jest oddawać je na skupy, gdzie firmy zajmują się jednocześnie recyklingiem. Z zużytego już ogniwa akumulatora można pozyskać substancje oraz elementy, które można wykorzystać ponownie, między innymi do produkcji nowych zasilaczy. Mogą też posłużyć, gdy firma sprzedaje auto części używane.

Używane części samochodowe – dobre dla kieszeni, jak i dla środowiska

Jak wspomnieliśmy już powyżej, zużyte akumulatory podlegają recyklingowi. Pozyskane części i substancje mogą być zarówno wykorzystane do produkcji nowych akumulatorów, jak również do podarowania nowego życia używanym sprzętom. Używane auto części cieszą się dużą popularnością, ponieważ w atrakcyjnej cenie i właściwie od ręki można zakupić te, których aktualnie potrzebujemy. Warto podkreślić, że cena nowego akumulatora nie jest niska – w porównaniu z akumulatorami używanymi. Decydując się na zakup używanego akumulatora, np. w firmie Złom Żory musimy pamiętać, że będzie on miał jednak niższą żywotność od zupełnie nowego sprzętu. Firmy oferujące różnego rodzaju części samochodowe mają w swojej ofercie wiele zregenerowanych akumulatorów, ale należy pamiętać, że nawet baterie po odsiarczeniu będą funkcjonować jedynie przez jakiś czas. Jednak cena używanego akumulatora, szczególnie gdy nie możemy sobie pozwolić na zakup nowego jest o tyle atrakcyjna, że zawsze warto wziąć pod uwagę taką opcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj