Wybór sposobu ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, która ma wpływ nie tylko na komfort cieplny, ale także na koszty utrzymania nieruchomości. Z tego powodu stale poszukuje się nowych rozwiązań, które pozwolą w jak najbardziej efektywny sposób korzystać z materiału opałowego. Jednym z nich jest zastosowanie kotła pulsacyjnego. Z naszego artykułu dowiesz się, jaka jest zasada jego działania.

Pulsator – co to takiego?

Kocioł pulsacyjny nazywany także pulsatorem to rodzaj kotła gazowego, charakteryzujący się zastosowaniem najnowszej technologii, która przekłada się na dużą efektywność grzewczą. Jest to rodzaj kotła kondensacyjnego, który od swoich tradycyjnych poprzedników różni się sposobem spalania, ponieważ palnik zastąpiono w nim komorą spalania, a w zasadzie silnikiem pulsacyjnym. Zastosowanie technologii, którą wcześniej wykorzystywano w silnikach lotniczych było efektem wieloletnich badań i jest chronione patentem.

Spalanie gazu odbywa się w komorze spalania, do której przez specjalną klapkę zaworową dostaje się mieszanka powietrzno-gazowa. Rozpalenie jej przez świecę zapłonową powoduje mikrowybuch, którego efektem jest wzrost ciśnienia. W jego wyniku klapka zostaje zamknięta, natomiast spaliny w szybkim tempie przedostają się do wymiennika ciepła składającego się ze zwoju rur wylotowych. Wszystko to wpływa na powstanie podciśnienia i ponowne otwarcie klapki. W wyniku pobrania kolejnej dawki mieszanki i powstania zapłonu, cały proces ulega powtórzeniu, a w każdej sekundzie pracy dochodzi do ponad 100 mikrowybuchów o takiej samej wydajności energetycznej.

Największe zalety kotłów pulsacyjnych

Kotły pulsacyjne zyskują dużą przewagę nad tradycyjnymi urządzeniami kondensacyjnymi ze względu na fakt, że moc grzewcza przez cały czas dostosowywana jest do pracy kotła, co zapewnia dużą efektywność grzewczą.

Korzyści wynikające z zastosowania kotłów pulsacyjnych:

  • brak możliwości przewymiarowania kotła,
  • doskonała sprawność urządzenia,
  • duża powierzchnia wymiany ciepła,
  • zużycie gazu na niezmiennie niskim poziomie,
  • brak konieczności regulacji i czyszczenia,
  • zastosowanie czujnika pogodowego,
  • możliwość współpracy z alternatywnymi źródłami ciepła,
  • znaczne oszczędności w każdym sezonie grzewczym.

Czy kocioł pulsacyjny jest bezpieczny?

Niekiedy można się spotkać z opiniami, że ponad 100 mikrowybuchów w każdej sekundzie pracy kotła może zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Nie jest to jednak prawda, co potwierdza ekspert ze sklepu 499.pl.

Mikrowybuchy mieszanki gazowej w kotle pulsacyjnym są całkowicie bezpieczne. Ciśnienie powstające w procesie spalania jest znikome. Co więcej, temperatura w komorze spalania jest niższa niż w kotłach kondensacyjnych z palnikami. Wszystko to powoduje, że użytkowanie kotła jest w pełni bezpieczne dla użytkowników, wyjaśnia nasz rozmówca.

Nie ulega wątpliwości, że kotły pulsacyjne to najnowsze technologicznie rozwiązanie, które przekłada się na komfort cieplny i wygodę użytkowania, a przede wszystkim ma realny, pozytywny wpływ na stan domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj