Zastanawiasz się nad skorzystaniem z zewnętrznego dysku SSD? Oto kilka faktów, z którymi warto zapoznać się przed zakupem.

Zewnętrzny dysk SSD 1 TB – czym się charakteryzuje sprzęt tego typu?

Zewnętrzne dyski to nośniki pamięci umieszczone w specjalnych obudowach, dzięki którym możemy wygodnie zabrać je ze sobą w dowolne miejsce. Możemy je wykorzystać z wieloma urządzeniami – najczęściej stosuje się zwykłe złącza USB, dzięki którym podłączymy je zarówno do laptopów, jak i komputerów, a nawet telewizorów. Taka konfiguracja pozwala na łatwe przenoszenie danych; dyski zewnętrzne mogą być wykorzystywane w roli większej i pojemniejszej alternatywy dla pendrive’a.

Możliwość zapisu danych poza komputerem ma wiele zalet. Jedną z opcji jest bezproblemowy, szybki transfer danych pomiędzy różnymi urządzeniami, a także między innymi możliwość przechowywania ulubionych filmów czy gier w celu podłączenia do telewizora lub konsoli. Kolejną korzyścią jest zwiększone bezpieczeństwo – nawet jeśli nasz komputer padnie ofiarą ataku, dane na niepodłączonym dysku zewnętrznym pozostaną nienaruszone. Możemy wykorzystać taki sprzęt jako domową alternatywę dla chmury, by mieć łatwy, uniwersalny dostęp do zdjęć i innych ważnych dla nas danych.

Klasyczny dysk twardy 1 TB? SSD zdecydowanie lepiej sprawdzi się w takiej roli!

Decydując się na zakup jakiegokolwiek dysku, mamy do wyboru urządzenia wykonane w technologii HDD i SSD. Obydwa warianty znacząco różnią się konstrukcją, a tym samym parametrami i wydajnością. Warto zatem dowiedzieć się, czym wyróżniają się poszczególne typy napędów.

Dyski SSD odznaczają się wysoką prędkością zapisu i odczytu, dzięki czemu będziemy mogli szybciej kopiować dane w obydwie strony. Tego typu napędy są także bardziej wytrzymałe od modeli HDD – ich żywotność może być znacznie dłuższa ze względu na specyfikę konstrukcji. Jeżeli zależy nam zatem na wytrzymałości oraz maksymalnej wydajności, idealnym wyborem będzie właśnie SSD – dysk tego rodzaju możemy bez problemu kupić także w formie przenośnej.

Napęd HDD pracuje „mechanicznie”, przez co sprzęt jest bardziej narażony na uszkodzenia – zarówno te związane z eksploatacją, jak i powstające wskutek czynników zewnętrznych. Możemy oczywiście wyposażyć się w ochronną obudowę, jednak nawet takie zabezpieczenie nie uchroni nas przed awariami wynikającymi ze zwykłego zużycia, które będzie zauważalne szybciej niż w przypadku SSD. Dodatkową wadą dysków HDD jest większa waga i często większe rozmiary, co będzie minusem zwłaszcza w trakcie podróży.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dysku zewnętrznego?

Dysk zewnętrzny musi wyróżniać się przede wszystkim wysoką prędkością zapisu i odczytu, która pozwoli nam na komfortowe korzystanie z jego zasobów. Z tego względu warto stawiać na dyski SSD, które przeważnie oferują wielokrotnie wyższą wydajność. Kluczowym aspektem jest oczywiście także pojemność, którą mierzymy w gigabajtach (GB) lub terabajtach (TB), czyli tysiącach gigabajtów. Aktualnie produkcja napędów SSD jest droższa niż zwykłych dysków twardych, przez co w przeliczeniu na gigabajt zapłacimy więcej w przypadku nośnika tego typu. Jeżeli prędkość odczytu i zapisu danych nie gra roli, tańszym wyborem jest dysk twardy 1 TB; gdy chcemy postawić na szybkość i wytrzymałość, należy rozważyć dysk SSD 1 TB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj