Kuchnia już dawno przestała pełnić funkcję jedynie roboczego pomieszczenia w domu, które ukrywało się za drzwiami przed wzrokiem odwiedzających nas gości. Dzisiejsze kuchnie, to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także przestrzeń, w której chętnie spotykamy się na pogaduchy z przyjaciółmi.

Estetyczny i dobrze przemyślany projekt tego pomieszczenia jest w dzisiejszych czasach szczególnie ważny. Na szczęście projektanci nie próżnują i zasypują nas coraz to nowymi pomysłami. W poniższym artykule zaprezentujemy najnowsze trendy dotyczące zlewów kuchennych.

Zlew w kuchni – dlaczego taki ważny?

Każda osoba, która lubi czas spędzać w kuchni, doskonale wie, dlaczego zlewy kuchenne są takie ważne. Gdybyśmy mieli kuchnię porównać do pola bitwy (szczególnie w gorączce przedświątecznych przygotowań), to zlew pełniłby funkcję centrum dowodzenia.

Właśnie tutaj zaczyna się i kończy praca związana z przygotowywaniem posiłków. W zlewie rozmrażasz, płuczesz, myjesz, odcedzasz i zmywasz. Zlewy kuchenne są niezbędne zarówno podczas przygotowywania posiłków, jak i do czynności związanych z porządkami po zakończonej pracy w kuchni.

I właśnie dlatego wszystko, co związane z wyborem odpowiedniego zlewozmywaka – od liczby komór, aż po jego umiejscowienie – ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności całej kuchni.

Zlewy granitowe – najczęstszy wybór projektantów

Mimo że zlewozmywaki stalowe są najbardziej dostępne i najlepiej znoszą wszelkie eksperymenty w kuchni, a ceramiczne kuszą nieskazitelną bielą z połyskiem i elegancją, to jednak wybór projektantów najczęściej pada na granit. Dlaczego?

Duże znaczenie oczywiście ma ich odporność na zarysowania oraz wysokie temperatury, a także wytrzymałość. Kolejnym czynnikiem, który przemawia na korzyść granitu to, to, że zlewozmywaki granitowe są łatwe do czyszczenia i konserwacji. A dzięki temu, że nie mają porowatej struktury, są również odporne na bakterie.

Zlewy granitowe dostępne są w wielu wzorach i kolorach, które możesz obejrzeć na przykład na stronie https://comitor.pl/katalog/zlewozmywaki/zlewozmywaki-granitowe/. Które z nich cieszą się największą popularnością?

Najchętniej wybierane przez projektantów są eleganckie zlewy w kolorze czarnym lub grafitowym, ponieważ świetnie prezentują się zarówno z blatem kamiennym, jak i drewnianym. Do kuchni w stylu skandynawskim (gdzie królują jasne kolory) natomiast, obok bieli, równie często wybierane są zlewy w kolorze kawy z mlekiem.

zlewy-granitowe

Wyspa w kuchni. Modna, ale czy funkcjonalna?

Są osoby, które twierdzą, że zlew umieszczony na wyspie w kuchni, to nic innego jak chwilowa moda, która z praktycznością nie ma nic wspólnego. Błąd!

W ostatnim czasie, często, wśród projektów nowoczesnych kuchni, można dostrzec rozwiązania zawierające zlewy do kuchni umieszczone na wyspie. Nie tylko wygląda to modnie i estetycznie, ale jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne.

Po pierwsze zyskujesz więcej miejsca na blacie roboczym, które musiałbyś przy standardowym ustawieniu przeznaczyć na zlewozmywak. Po drugie — słyszałeś kiedyś o trójkącie roboczym? Trójkąt roboczy to połączenie zlewozmywaka, płyty grzewczej i lodówki. Sprzęty te, znajdujące się w odległości jednego lub dwóch kroków od siebie, a nie w długiej linii lub po innych stronach kuchni, to najwygodniejsze rozwiązanie, znacznie usprawniające pracę. Umieszczenie zlewu na wyspie umożliwia uzyskanie takiego trójkąta.

Po trzecie, jeśli wyspa kuchenna dzieli Twoją kuchnię od pokoju dziennego, z takiej perspektywy masz oko na to, co dzieje się w sąsiednim pomieszczeniu. Możesz pracować w kuchni i obserwować dzieci lub podczas pracy prowadzić swobodą rozmowę z przyjaciółmi lub członkami rodziny, znajdującymi się w salonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj