Obrabiarki CNC to nowoczesne, bardzo szybkie i wydajne maszyny. Ich wybór wydaje się stosunkowo prosty, ponieważ znając parametry technologiczne procesu, wystarczy porównać je ze specyfikacją dostępnych obrabiarek. Okazuje się jednak, że to może nie wystarczyć – są pewne dodatkowe cechy i parametry, o których nie wolno zapomnieć.

Maszyny CNC: o tym nie wolno zapomnieć

Obrabiarki CNC to nowoczesne, bardzo szybkie i wydajne maszyny. Ich wybór wydaje się stosunkowo prosty, ponieważ znając parametry technologiczne procesu, wystarczy porównać je ze specyfikacją dostępnych obrabiarek. Okazuje się jednak, że to może nie wystarczyć – są pewne dodatkowe cechy i parametry, o których nie wolno zapomnieć.

Energia kosztuje więcej niż maszyny

Okres eksploatacyjny obrabiarek CNC może wynosić kilkanaście lat bez większych nakładów na naprawy czy unowocześnianie. W tym czasie jednak maszyna zużyje bardzo duże ilości energii. Warto więc park maszynowy budować tak, by był jak najbardziej energooszczędny. W dłuższej perspektywie opłaca się to bardziej, niż zakup obrabiarki, która wprawdzie jest tania, ale charakteryzuje się większym poborem mocy. W poszukiwaniu takich urządzeń, które łączą atrakcyjną cenę zakupu i niewysokie koszty eksploatacji, warto zajrzeć na https://tospolska-cz.pl/. Dobrze jest też pamiętać, że ceny energii elektrycznej nie utrzymają się na obecnym poziomie, tylko wzrosną, a przy również rosnącej konkurencji na rynku, może to przełożyć się na wyraźny spadek rentowności działalności.

Niekoniecznie raz na zawsze

W wielu przypadkach obrabiarki CNC raz ustawione na miejscu, będą pracowały tak do końca okresu eksploatacyjnego. Tymczasem w ostatnich latach coraz lepiej widoczna jest tendencja do wybierania takich obrabiarek, które można później unowocześnić. To oczywiście też wiąże się z określonymi kosztami, jednak modernizacja nadal jest tańsza niż wymiana maszyn w całym parku maszynowym.

Tu jednak warto pamiętać, że nie każdą obrabiarkę można równie łatwo zmodernizować lub zmodyfikować. Warto zagłębić się nieco bardziej w specyfikację techniczną lub ustalić z doradcami handlowymi, które z aktualnie dostępnych na rynku maszyn będą najmniej kłopotliwe w modernizacji po paru latach. A dobrze też wziąć pod uwagę, że modernizacja oznacza też skalowalność: czasem stosunkowo nieduże modyfikacje pozwalają zauważalnie zwiększyć wydajność lub obniżyć koszty produkcji na obrabiarkach.

Wymiary a stabilność

Przy wyborze obrabiarek CNC oczywistym kryterium jest wielkość obrabianego elementu. Warto jednak przejrzeć dokładniejsze opinie i upewnić się, że w skrajnym położeniu obróbka przebiega z identyczną dokładnością. W skrócie często mówi się o stabilności w położeniu skrajnym – to nieformalny parametr opisowy, który mówi o tym, czy w praktyce można z dowolną dokładnością obrabiać materiały o maksymalnych dopuszczalnych wymiarach. Jeśli nie, to może się okazać, że potencjalnie dobra maszyna, będzie w pewnych zastosowaniach kompletnie bezużyteczna.

Jako że stabilności nie opisuje żadna wartość liczbowa i nie jest to podstawowy parametr, takich informacji można poszukać albo wśród osób, które już z podobnych urządzeń korzystają, albo u dystrybutorów, jeśli oczywiście masz zaufanie do firmy, od której chcesz kupić obrabiarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj