Dobre farby do malowania elewacji oraz ścian zewnętrznych muszą spełniać szereg wymagań, wśród których najistotniejszymi są korzystne parametry techniczne, bezpieczeństwo stosowania oraz ekologia. Wpływ farb na zdrowie i środowisko naturalne jest zależny od ich składu. Dlatego też podczas zakupu farb koniecznie należy czytać etykiety. Tłumaczymy, na co zwracać uwagę, zapoznając się ze składem farb.

Rozcieńczalnik w farbach – który jest najbardziej ekologiczny?

Wybierając farby do wykończenia domu, warto sprawdzić, jakiego rodzaju rozcieńczalnik został zastosowany w poszczególnych produktach. Farby podzielić można bowiem na wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. Pierwsze są zdecydowanie bardziej ekologiczne, ponieważ woda stanowi substancję naturalną, bezpieczną dla zdrowia i środowiska. Drugie mogą zaś zawierać szkodliwe rozpuszczalniki, takie jak toluen, ketony czy pochodne ksylenu. 

Jak wyjaśnia producent materiałów budowlanych Sempre: mając na względzie kwestie ekologii oraz zdrowia, zdecydowanie lepiej wybierać farby wodorozcieńczalne. Bogaty wybór produktów tego rodzaju sprawia, że z łatwością znaleźć można farby odpowiednie do malowania zarówno wnętrz, jak i elewacji. 

Pozostałe składniki farb

Zapoznając się ze składem farb, zwłaszcza w przypadku farb wewnętrznych, dobrze jest sprawdzić czy nie zawierają one amoniaku, fenoli, metali ciężkich oraz metylobenzenu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na zawartość lotnych związków organicznych. Ulatniające się podczas schnięcia farby szkodliwe substancje określane skrótem LZO stanowią nie tylko zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, ale także jedną z przyczyn powiększania się dziury ozonowej. Im więc mniej LZO na litr farby, tym mniej szkodliwy jest dany produkt.

W składzie farb mogą pojawić się również takie pozycje jak żywica akrylowa, żywica sylikonowa, szkło wodne potasowe i pigmenty. Substancje te są niezbędne do produkcji farb i decydują o ich właściwościach. Są przy tym bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Nie dotyczy to natomiast żywicy epoksydowej, stosowanej przy produkcji farb epoksydowych.

Czytając skład farb, należy zwracać uwagę przede wszystkim na rodzaj zastosowanego rozcieńczalnika. Istotne są także rodzaj żywicy oraz zawartość lotnych związków organicznych. Należy być wyczulonym również na obecność metali ciężkich, fenoli i innych szkodliwych substancji. Planując zakup materiałów do wykończenia domu, warto więc uwzględnić przede wszystkim farby akrylowe, lateksowe, winylowe oraz silikatowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj