Każdy pacjent chciałby zapewne mieć piękny, śnieżnobiały uśmiech, nie każdy jednak jest gotowy na to, żeby w tym celu zgłosić się do gabinetu stomatologicznego i wykonać profesjonalny zabieg wybielania. Na początku większość osób szuka jakichś sposobów zastępczych. Niestety zazwyczaj nie są one zbyt skuteczne, a w niektórych przypadkach mogą się wręcz okazać dla nich groźne. W naszym artykule doradzamy, jakich metod wybielania zębów powinno się za wszelką cenę unikać i doradzamy, co zrobić, żeby skutecznie i w pełni bezpiecznie rozjaśnić kolor swoich zębów i poprawić estetykę uśmiechu.

Samodzielne wybielanie zębów w domu

Najczęściej stosowanymi przez pacjentów metodami wybielania zębów są samodzielnie wykonywane zabiegi z zastosowaniem dostępnych w sklepach, drogeriach i aptekach środków z substancjami wybielającymi. Wśród takich produktów znajdują się m.in. pasty, żele i paski wybielające.

Pasty wybielające są chyba najpowszechniejszym i najbardziej dostępnym sposobem na wybielanie zębów. Ich działanie rozpoczyna się od tego, że na początku usuwają z powierzchni zębów zanieczyszczania, poprzez delikatne działanie zawartych w paście cząsteczek ściernych. Niektóre pasty o właściwościach wybielających posiadają dodatkowo polerujące środki chemiczne. Niestety w tym przypadku nie powinniśmy się spodziewać zbyt pozytywnych efektów. Nawet profesjonalne pasty wybielające nie przyniosą takich rezultatów, jakie można osiągnąć, wybielając zęby w klinice stomatologicznej, przy pomocy profesjonalnych metod z zakresu stomatologii estetycznej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Nawet zaawansowane pasty wybielające umożliwiają wybielenie zębów tylko o jeden odcień, natomiast przeprowadzane w gabinetach zabiegi nawet o 3 do 8 odcieni. Innym problemem jest to, że poprzez samodzielne wybielanie zębów, najprawdopodobniej nie uda nam się dotrzeć do wszystkich zakamarków, co w efekcie sprawi, że osiągnięty efekt wybielania będzie nierównomierny i zęby z wyraźnymi plamkami i przebarwieniami będą wyglądały jeszcze gorzej niż wcześniej.

Wybielanie zębów w salonie kosmetycznym

Usługi wybielania zębów są świadczone nie tylko w gabinetach stomatologicznych, ale także coraz częściej w salonach kosmetycznych. Celem takiego rozbudowania oferty jest zagwarantowanie korzystającym z nich osobom kompleksową poprawę wyglądu. Czy jednak przeprowadzane w salonach kosmetycznych zabiegi wybielania zębów są na pewno w pełni bezpieczne? Niestety nie do końca. W wybielaniu zębów stosuje się silne preparaty wybielające, które niewłaściwie używane mogą np. doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Dlatego też wybielanie zębów w taki sposób powinno się odbywać pod kontrolą stomatologa. W przeciwnym razie zabieg może stanowić realne zagrożenie i to nie tylko dla zębów, ale także dla zdrowia pacjenta.

Inną kwestią jest jeszcze to, że w gabinetach stomatologicznych, zanim przystąpi się do wykonania zabiegu, najpierw konieczne jest zakwalifikowanie do niego pacjenta. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do wybielania. Zabiegowi nie powinny się poddawać np. kobiety w ciąży i kobiety karmiące, osoby zbyt młode oraz, u których są obecne choroby zębów lub dziąseł. Kosmetyczka niestety nie ma możliwości sprawdzenia stanu jamy ustnej przed rozpoczęciem wybielania.

Czy istnieją jakieś skuteczne metody wybielania?

Jedynymi w pełni skutecznymi i bezpiecznymi metodami wybielania zębów są wykonywane w ramach stomatologii estetycznej w gabinetach zabiegi wybielania zębów. Obecnie stosowane są przede wszystkim dwa rodzaje zabiegów: wybielanie nakładkowe lub wybielanie z zastosowaniem lampy Beyond. Pierwsza z tych metod polega na samodzielnym stosowaniu przez pacjenta przygotowanych dla niego w gabinecie nakładek na zęby oraz preparatu wybielającego. Druga natomiast jest bardzo szybka i trwa zaledwie jedną wizytę w gabinecie. Polega najpierw na pokryciu zębów specjalnym preparatem wybielającym, a później na ich naświetlaniu, przyśpieszającą działanie preparatu, lampą Beyond.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj