Od kilku lat ukulele zdobywa w Polsce coraz większe grono zwolenników. Instrument oryginalnie pochodzi z Hawajów i swoją masową popularność zdobył po przyłączeniu wysp do Stanów Zjednoczonych w XX wieku. Na moment został wyparty przez rock’n’roll i gitary, ale od kilkunastu lat na nowo jest odkrywany zwłaszcza przez muzyków ze sceny alternatywnej. Wiele osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z grą na tym instrumencie, zastanawia się, jaki model wybrać. Podpowiadamy!
Charakterystyka instrumentu
Największa popularność ukulele trwa właśnie teraz. Zarówno profesjonalni, jak i amatorscy muzycy doceniają ten instrument za przyjemne, ciepłe brzmienie. Co istotne, jest to instrument samowystarczalny i bardzo łatwy w transporcie dzięki niewielkim wymiarom i niskiej wadze. Nauka pierwszych utworów nie trwa długo, a przynosi ogromną satysfakcję. Można zabrać je ze sobą w podróż, aby grać razem ze znajomymi. Jest cichsze, ale daje nieskończoną ilość możliwości. Nie można go mylić i nazywać „małą gitarą”. Choć oba instrumenty należą do grupy strunowych szarpanych, to różnią się ilością strun, barwą dźwięku i wieloma innymi cechami. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów tego popularnego szarpanego instrumentu, więc osoby początkujące mogą mieć niemały problem z wyborem odpowiedniego modelu dla siebie. Pomimo szerokiej dostępności nie warto kupować go w markecie, a dużo lepiej jest zaufać asortymentowi w profesjonalnym sklepie muzycznym. Tylko wtedy możemy mieć pewność co do wysokiej jakości, wytrzymałości oraz doskonałego brzmienia. To wszystko pozwoli nam cieszyć się z grania i zdobywać coraz większe doświadczenie.
Na co zwrócić uwagę?
Po pierwsze, bardzo istotną kwestią jest materiał, z którego wykonany jest instrument. Najczęściej jest to drewno, ale warto pamiętać, że nie jest to jedyna opcja. Alternatywą jest bardziej wytrzymałe tworzywo sztuczne, przykładowo poliwęglan lub ABS. Pomimo tego, że drewno gorzej reaguje na wilgoć oraz nadmiernie suche środowisko, to właśnie ono jest gwarantem charakterystycznego, ciepłego brzmienia. Tworzywo sztuczne jest odporne na wszelkie warunki pogodowe i znacznie trudniej jest zniszczyć taki instrument nawet przy długoletniej eksploatacji, to dźwięk jest zdecydowanie ostrzejszy. Jest to jednak rozwiązanie, które warto rozważyć, jeżeli planujemy częste podróże z ukulele. Drugą sprawą jest rozmiar. Instrument jest powszechnie dostępny w 4 różnych wersjach, wymieniając od najmniejszej do największej: sopranowy, koncertowy, tenorowy i barytonowy. Na początek najlepiej jest wybrać model koncertowy, który charakteryzuje się optymalnym rozmiarem, a jednocześnie pozwala na łatwe łapanie akordów i posiada głośniejszy dźwięk o przyjemnej barwie i długim wybrzmiewaniu.