Spożycie nawet nieznacznej ilości alkoholu można w znacznym stopniu przekładać się na upośledzenie czasu reakcji, brak koncentracji i zwiększoną senność. Są to czynniki, które sprawiają, że wsiadanie do samochodu w roli kierowcy jest nie tylko prawnie zabronione, ale też prawdziwie niebezpieczne. Potocznie uznaje się, że dwa kieliszki szampana lub odrobina wina nikogo nie zwali z nóg. To prawda, jednak to, jak nam się wydaje, że się czujemy, często nie jest zgodne z reakcją ciała. Każda ilość spożytego alkoholu ma także wpływ na wzrost jego poziomu w wydychanym powietrzu. To oznacza, że w przypadku prowadzenia pojazdów narażamy się na utratę prawa jazdy i inne poważne konsekwencje. Często jesteśmy w sytuacji, w której następnego dnia po imprezie zastanawiamy się, czy już możemy prowadzić. Odpowiedzi na to pytanie udzieli badanie alkomatem. Jednak żeby wynik był miarodajny, konieczna jest kalibracja alkomatu. Co to dokładnie jest i jak przeprowadzić ten proces? Sprawdź wszystkie szczegóły w naszym artykule! 

1. Alkomat – co to jest?

2. Alkomaty – kalibracja alkomatu 

3. Dlaczego kalibracja alkomatu jest tak ważna?

4. Jak często przeprowadzać kalibrację alkomatu?

5. Kalibracja alkomatów – gdzie wykonać?

Alkomat – co to jest?

Alkomat to bardzo przydatne urządzenie, które dostarcza jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o stan trzeźwości. Niezależnie od modelu alkomatu, żeby działał on poprawnie, trzeba wykonać proces kalibracji alkomatu. Każdy model alkomatu, nawet najbardziej zaawansowany, po pewnym czasie może stracić precyzję. Nie znaczy to od razu, że urządzenie jest zepsute. Nie jest jednak w stanie wskazać dokładnej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów. A oto najpopularniejsze z nich:

  • Alkomaty elektrochemiczne – posiadają specjalny sensor elektrochemiczny, który jest bardzo czuły. Ten rodzaj alkomatów stosowany jest na przykład przez policję i inne służby kontrolujące trzeźwość. Na wynik nie ma wpływu żadna spożyta wcześniej substancja, jak na przykład kawa, herbata czy płyn do płukania ust. Ten rodzaj alkomatów charakteryzuje bardzo duża dokładność. Alkomaty elektrochemiczne to urządzenia profesjonalne. 
  • Alkomaty półprzewodnikowe – to najpowszechniejsze alkomaty podręczne, do użytku domowego. Są dużo tańsze niż egzemplarze elektrochemiczne, jednak nie tak dokładne. Na zwiększenie precyzji wyniku wpływają usługi kalibracji urządzenia. 
alkomat dowodowy

Alkomaty – kalibracja alkomatu 

Na czym dokładnie polega kalibracja alkomatu? Alkomaty, tak jak inne urządzenia, potrzebują regularnej regulacji. Nawet najlepszej jakości czujnik z czasem może zacząć dostarczać nieprecyzyjne dane. Dlatego także ważna jest na przykład poprawna kalibracja alkomatów dowodowych. Kiedy czujnik ulega zużyciu, pozyskiwane wyniki mogą nie być zgodne z prawdą. Należy kalibrować alkomat także domowy, do podręcznego użytku. 

alkomaty elektrochemiczne alkopatrol_pl

Dlaczego kalibracja alkomatu jest tak ważna?

Kalibracja alkomatu jest kluczowa dla zachowania poprawności wyników. Wobec konsekwencji, które grożą za jazdę pod wpływem, naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać. Warto pamiętać, że nie trzeba być świeżo po spożyciu, żeby alkomat wyłapał stężenie w wydychanym powietrzu. Jeśli kierowca sprawdza swój stan domowym alkomatem i wynik jest zerowy, a podczas kontroli policyjnej stężenie jest wyższy, może to oznaczać ogromne kłopoty. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kalibracji alkomatów, zajrzyj na stronę https://alkopatrol.pl/

kalibracja alkomatu

Jak często przeprowadzać kalibrację alkomatu?

Zastanawiasz się, jak często przeprowadzać kalibrację alkomatu? To wszystko zależy od kilku czynników, takich jak model alkomatu, rodzaj użytego sensora, parametry, oprogramowanie, mikroprocesor, port serwisowy, a także układ zasilający urządzenie i przetwarzający powietrze. Kalibracja alkomatu zalecane jest w pewnych odstępach czasowych. Co ma wpływ na obniżenie precyzji wyniku?

  • liczba przeprowadzonych prób i częstotliwość użycia, 
  • sposób eksploatacji, 
  • warunki przechowywania. 

Zasadniczo kalibracja alkomatu zalecana jest raz na 6 miesięcy. Jednak potrzeba wykonania regulacji może pojawić się także częściej. Zwracaj uwagę zwłaszcza na sytuacje, w których pożyczasz komuś znajomemu swój alkomat. Nieprawidłowa eksploatacja może w znacznym stopniu przyczynić się do rozregulowania urządzenia. 

alkomat Alcofind PRO X-5 PLUS

Kalibracja alkomatów – gdzie wykonać?

Kalibracja, czyli inaczej legalizacja alkomatów to usługa, którą wykonuje dobry serwis alkomatów. Przede wszystkim warto pamiętać, że kalibrację alkomatów wykonuje się w specjalistycznych warunkach pracy. Jeśli kalibrowanie alkomatu ma się odbyć poprawnie, musi być zachowana odpowiednia temperatura, poziom wilgotności oraz zapewnione stałe stężenie alkoholu. Usługę wykonuje przeszkolony personale, który dzięki odpowiednim pinom wprowadza alkomat w tryb kalibracji. Następnie urządzenie podłączone jest do alkomatu wzorcowego. W trakcie kalibracji wtłaczane jest powietrze o wartości takiej, jak powietrze wydychane przez człowieka z określonym stężeniem alkoholu. 

alkomat elektrochemiczny Promiler iSober 30

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj