Znajomość języków obcych to bardzo ważna umiejętność, która otwiera nas na wiele różnych możliwości. Nie tylko pozwala na zagraniczne podróże i swobodną komunikację z tamtejszą ludnością, ale też jest dużym atutem przy ubieganiu się o pracę.

Czym jest egzamin HSK?

HSK to skrót z języka chińskiego, który po rozwinięciu brzmi Hanyu Shuiping Kaoshi. Egzamin HSK to ustandaryzowany, państwowy test, którego celem jest sprawdzenie poziomu znajomości języka chińskiego u obcokrajowców. Przygotowywany jest on przez Centrum HSK Pekińskiego Uniwersytetu Kultury i Języka. Po przystąpieniu do takiego egzaminu i jego zdaniu, otrzymuje się certyfikat potwierdzający znajomość języka na określonym poziomie. Dokument ten jest uznawany nie tylko przez instytucje, uczelnie wyższe i firmy w Chinach, ale także na całym świecie. Aby móc ubiegać się o wyjazd na stypendium do Chińskiej Republiki Ludowej, jak również rozpocząć tam naukę na uczelni konieczne jest posiadanie certyfikatu o znajomości języka chińskiego na poziomie co najmniej HSK 4. Przy czym zapisując się na egzamin HSK należy pamiętać o tym, że otrzymany certyfikat jest uznawany wyłącznie przez dwa lata. Później traci on swoją ważność.

Egzamin z języka chińskiego i jego poziomy

Egzamin z języka chińskiego posiada sześć poziomów. Na poziomach od HSK 1 do HSK 4, odpowiadających kolejno znajomości języka na poziomie A1, A2, B1 i B2 egzamin składa z trzech następujących części: egzaminu ustnego, rozumienia ze słuchu oraz rozumienia tekstu. Na poziomie B1 i B2 wymagane jest też napisanie wypracowania. Z kolei egzamin HSK 5 – C1 i HSK 6 – C2 kierowany jest już do osób, które język chiński mają opanowany w stopniu zaawansowanym i potrafią się nim biegłe posługiwać, a czytanie chińskich książek czy oglądanie chińskiej telewizji nie stanowi problemu ze zrozumieniem treści. Podczas tych egzaminów sprawdzane jest rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu, a także umiejętność tworzenia dłuższych wypracowań. Łączna ilość punktów do zdobycia na poziomie HSK 1 i HSK 2 wynosi 200 punktów, a pozytywny wynik osiąga się po zdobyciu co najmniej 120 punktów. Certyfikat z języka chińskiego na poziomach HSK 3 – HSK 6 otrzymują osoby, które uzyskały nie mniej niż 180 punktów na 300 możliwych. Ważną informacją jest to, że do egzaminu HSK mogą podejść wyłącznie osoby pełnoletnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj