Blachodachówka to jedno z najchętniej wybieranych pokryć dachowych. Materiał ten wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością oraz szeroką gamą kolorystyczną. Różnorodność produktowa dotyczy także kształtów blachodachówki. Jakie rodzaje są dostępne obecnie na rynku? Oto krótki przewodnik po typach i kilka wskazówek, jak kupić najlepszy model.
Różne rodzaje blachodachówki
Blachodachówka jest powszechnie stosowana do wykończenia domów prywatnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Cechuje się wytrzymałością, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Obecnie można wyróżnić kilka typów takich pokryć dachowych.
- Blachodachówka płaska. Jest to pokrycie dachowe idealnie pasujące do minimalistycznych i nowoczesnych projektów. Moduły sprzedawane są w arkuszach o długości od 30 do 35 cm. Wysokość takiego arkusza to około 3 mm. Najlepiej stosować taki materiał na dachach z kątem nachylenia 9 stopni.
- Blachodachówka falista. To prawdopodobnie najczęściej spotykane pokrycie dachowe w całej Polsce, kształtem przypominające elegancką i drogą dachówkę ceramiczną. Jeden arkusz ma długość od 35 do 40 cm, a wysokość fali to około 30-45 mm.
- Blachodachówka ze strukturą w rąbek. Kiedyś rzadko spotykana, dziś znowu wraca do łask. Pasuje do nowoczesnego budownictwa i dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych.
- Blachodachówka trapezowa. Ten typ pokrycia dachowego najczęściej wykorzystuje się przy budowie magazynów, garaży czy hal produkcyjnych. Dostępne są różnorodne powłoki, na przykład poliestrowe, alucynkowe lub ocynkowane.
- Blachodachówka karpiówka. Jest to najdroższe blaszane pokrycie dachowe. Wyróżnia się niezwykłą elegancją i estetyką. Co jest w niej takiego charakterystycznego? Na arkuszach można zauważyć rożek kapilarny. To właśnie ten element sprawia, że po montażu pomiędzy poszczególnymi arkuszami nie ma żadnych szczelin czy otworów. Dodatkowo karpiówka jest stosunkowo lekka, dzięki czemu nie obciąża więźby.
Jak kupować blaszane pokrycie dachowe?
Kupując blachodachówkę, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Jednym z nich jest trwałość materiału. Dach odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym budynku, dlatego musi wyróżniać się trwałością. Specjalne normy budowlane PN-EN 14782 i PN-EN 508-1 podają, że minimalna grubość blachy to 0,4 mm. Warto także sprawdzić, jaką powłokę mają konkretne produkty. Obecnie na rynku królują blachy cynkowe lub ze specjalnymi warstwami organicznymi. Jednak dużo większą trwałością charakteryzują się modele powlekane niż odpowiedniki pokryte alucynkiem. Biorąc pod uwagę zmienne warunki klimatyczne, jakie panują w Polsce, warto zdecydować się na blachę z powłoką pural lub PVDF.
Eksperci z hurtowni Dachlux specjalizującej się w dystrybucji różnorodnych pokryć dachowych podpowiadają, że spore znaczenie ma także kształt dachu. To właśnie ten czynnik wpływa na to, jaki format materiału należy wybrać:
Blachodachówka sprzedawana jest w arkuszach lub w specjalnych modułach (są to tak zwane blachodachówki panelowe). Pierwszy rodzaj przycina się zgodnie z życzeniem klientów. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku domów z dachem o skomplikowanym kształcie. W ten sposób zmniejszy się ilość odpadów.
Zalety blachodachówki
Blachodachówka to pokrycie dachowe z wieloma zaletami. Liczy się przede wszystkim wspomniana już trwałość. Ten rodzaj materiału może wytrzymać naprawdę sporo. Jest to niezwykle ważne w naszej strefie klimatycznej, w której występują ulewne deszcze, obfite opady śniegu, a często także wichury. Dodatkowo blachodachówka jest niezwykle odporna na zmiany temperatur. Wytrzymuje zarówno siarczyste mrozy, jak i upalne lato.
Blaszane dachy są też stosunkowo lekkie. Warto pamiętać, że więźba musi być stabilna. Zbyt obciążone krokwie po pewnym czasie mogą się złamać, a to zagraża życiu osób przebywającym w danym budynku. Dlatego blachodachówkę poleca się szczególnie przy naruszonej konstrukcji więźby. Oczywiście nie można również zapomnieć o dużej różnorodności materiału. Klienci mogą wybrać nie tylko kolor, lecz także fakturę czy rodzaj powłoki (matowa lub błyszcząca). Dzięki temu każdy dobierze dach idealnie dopasowany do stylistyki całego obiektu.