Spodziewasz się dziecka i chcesz jak najlepiej przygotować się do roli mamy? Szkoła rodzenia to opcja, dzięki której poród oraz kwestie związane z opieką nad noworodkiem nie będą dla Ciebie żadnym zaskoczeniem. Dowiedz się, kiedy możesz zapisać się na zajęcia.

Własne przeżycia są najlepszą szkołą – także, jeśli chodzi o macierzyństwo. Warto jednak skorzystać z porad doświadczonych osób, które mogą podzielić się swoją wiedzą oraz spostrzeżeniami dotyczącymi przebiegu ciąży, porodu oraz opieki rodzicielskiej. Z pomocą przychodzi więc szkoła rodzenia. Zajęcia prowadzone przez położne to solidna porcja cennych informacji.

Szkoła rodzenia – zakres tematyczny

Celem zajęć prowadzonych w szkole rodzenia jest przekazanie wiedzy obejmującej ciążę, poród, połóg oraz opiekę nad noworodkiem. Dlatego zakres tematyczny zajęć najczęściej uwzględnia takie aspekty jak:

  • styl życia w okresie ciąży,
  • aktywność fizyczna w ciąży,
  • metody zwalczania bólu w trakcie porodu,
  • zalety karmienia piersią,
  • techniki karmienia piersią,
  • laktacja,
  • depresja poporodowa,
  • fizjologia noworodka,
  • pielęgnacja noworodka.

Niektóre szkoły rodzenia mają w programie dodatkowe zajęcia, np. muzykoterapię, jogę, masaż. Odbywają się także spotkania z fizjoterapeutą itp.

Kiedy odbywają się zapisy do szkoły rodzenia?

Szkoły rodzenia funkcjonują cały czas, dlatego na zajęcia można zapisać się w dowolnym momencie. Ciągle powstają nowe grupy, do których dołączają kolejne ciężarne kobiety. Nie ma więc jednego konkretnego terminu, w którym należy zgłosić chęć swojego uczestnictwa.

Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy moment jest dobry na rozpoczęcie zajęć. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna znajdować się na konkretnym etapie ciąży. Optymalny wydaje się 23. tydzień ciąży – zapisy najczęściej odbywają się między 21. a 24. tygodniem. Oczywiście do grupy możesz dołączyć w późniejszym okresie – wszystko zależy przede wszystkim od Ciebie.

Warto jednak trzymać się zalecanego 23. tygodnia ciąży. Dlaczego akurat ten okres? Odpowiedź jest prosta: ciąża jest zaawansowana, jednak kobieta nadal jest pełna energii i sił. Jest w stanie bez problemu dotrzeć na zajęcia oraz spędzić tam czas – bez dyskomfortu i odczuwania dolegliwości.

Zanim zapiszesz się do szkoły rodzenia…

Gdy wybił 23. tydzień ciąży i jesteś zdecydowana na uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez szkołę rodzenia, upewnij się o braku przeciwwskazań. Skonsultuj się w tej sprawie z ginekologiem prowadzącym ciążę, by dowiedzieć się, czy istnieją jakiekolwiek przeszkody uniemożliwiające udział w zajęciach. Jeśli nie, zapisz się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj