Rozliczenie PIT stanowi wyzwanie dla niejednego podatnika. W formularzu podatkowym trzeba podać szereg informacji i poprawnie obliczyć wiele sum, zwłaszcza jeśli korzystasz z odliczeń. Na szczęście nie wszystko musisz robić samodzielnie, szczególnie gdy pomocą służy program PIT. W jaki sposób możesz dzięki niemu zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu i jak wybrać właściwą aplikację?

Jak działa program PIT?

W zależności od tego, jaki program PIT wybierzesz, procedura korzystania z niego może być nieco inna. Istnieją jednak dwie najpopularniejsze metody stosowania tego typu aplikacji. Pierwsza polega na zadawaniu przez system pytań dotyczących m.in. Twoich przychodów i uprawnień do ulg. Na podstawie udzielonych odpowiedzi program wybierze właściwy dla Ciebie druk PIT i uzupełni rubryki w deklaracji. To szybki sposób na wypisanie zeznania podatkowego.

Inna technika polega na tym, że Ty sam przepisujesz do deklaracji dane, które znajdziesz np. w formularzu PIT-11. Następnie => Program PIT Pro 2018/2019 obliczy wszelkie wymagane kwoty, jakie powinny się znaleźć w Twoim rozliczeniu. Nie musisz się martwić, że pojawią się w nim nieodpowiednie sumy – aplikacja zadba o to, by wszystko było właściwie obliczone.

Niektórzy podatnicy wybierają też trzeci sposób i sami wypełniają PIT oraz przeprowadzają potrzebne obliczenia. Aplikacja do rozliczeń służy im do sprawdzania poprawności wprowadzonych danych. Dzięki temu mają pewność, że oddają fiskusowi bezbłędnie uzupełnione zeznanie podatkowe.

Program PIT bazuje na Twoich danych

Pamiętaj, że uzupełnienie deklaracji będzie możliwe tylko wtedy, gdy będziesz posiadać potrzebne do tego informacje. Jeżeli musisz złożyć najpopularniejszą deklarację podatkową, czyli PIT-37, przed przystąpieniem do jej wypełniania powinieneś przygotować dokumenty, na których znajdują się potrzebne dane, np. PIT-11. Osoby korzystające z ulg i odliczeń powinny też upewnić się, że mają dokumenty poświadczające ich uprawnienia do zmniejszonej kwoty podatku. Zawarte na nich dane również będą pomocne przy wypełnianiu druku PIT-0, który należy złożyć wraz ze swoim zeznaniem podatkowym. Dane zawarte w zgromadzonych dokumentach trzeba będzie podać w programie PIT

Wybór programu do rozliczeń

Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia, od której zależy czy Twój PIT będzie poprawnie wypełniony – wybór aplikacji do rozliczeń. Program PIT, z jakiego chcesz korzystać musi być uaktualniony do wersji z 2019 roku i powinien udostępniać aktualne druki podatkowe. Ponadto najlepiej wybrać takie rozwiązanie, którego producent umożliwia bezpłatne konsultacje techniczne oraz te związane z rozliczeniami. Upewnij się też, że aplikacja korzysta z druków PIT, które masz obowiązek wypełnić. Jeśli program PIT spełnia te wymagania i na dodatek ma pozytywne opinie, to znaczy, że warto z niego skorzystać.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistką ds. księgowych Justyną Nowak 

Źródło: Portal Podatkowy Podatnik.Info 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj