W każdym małżeństwie dochodzi czasem do kryzysów. Sytuacji, w których jedna ze stron zaczyna odczuwać frustrację względem drugiej i czuje, że jedyną ucieczką z nieszczęśliwej sytuacji jest rozstanie, a w efekcie rozwód. Przyczyn rozwodów jest mnóstwo, tak samo, jak mnóstwo jest również przyczyn kryzysów małżeńskich. W tym materiale dowiesz się, z czego tak właściwie wynikają takie sytuacje i dlaczego to właśnie rozwód jest najczęstszym efektem sporów małżeńskich.
Dlaczego się ze sobą kłócimy?
Może weźmy na tapetę Płock. Rozwody Płock to zjawisko, które występuje tak samo często, jak rozwody w pozostałych miastach. Niemniej jednak warto przyjrzeć się temu z bliska. Płock znajduje się w województwie mazowiecki, które zajmuje 3 pozycję w rankingu polskich miast z największą liczbą rozwodów. Według portalu „Polska w liczbach” miasto zajmuje 70. pozycję w rankingu, nie jest więc aż tak źle, ale to nie zmienia faktu, że tam również dochodzi do licznych rozwodów. Ich przyczyną mogą być właśnie, wspomniane już wcześniej, kryzysy małżeńskie.
Dlaczego ludzie mają kryzys w związku?
Jednym z powodów, może być niewiedza na temat tego, co się aktualnie dzieje w związku i na jakim etapie się on znajduje. Para przestaje się do siebie odzywać, przestaje się sobą interesować i najzwyczajniej w świecie relacja się powoli rozpada. Innym powodem mogą być również zawirowania w emocjach i różny sposób postrzegania emocji u partnera lub partnerki.
Najczęstszymi objawami kryzysów w małżeństwie, mogą być:
- ciągłe zrzucanie winy na partnera, nawet jeżeli chodzi o błahostki,
- unikanie rozmów na poważne tematy, również te dotyczące związku i wspólnej przyszłości,
- unikanie partnera i kontaktów intymnych,
- rozdrażnienie w towarzystwie partnera, nawet te bezpodstawne,
- poluzowanie więzi emocjonalnej,
- nieuwzględnianie oczekiwań i opinii partnera w podejmowaniu decyzji.
Pomoc specjalisty
Wiemy już, jakie są najczęstsze przyczyny kryzysów małżeńskich, teraz warto wspomnieć również o tym, dlaczego to właśnie rozwody – a skoro mówimy o Płocku, to również rozwody Płock – są najczęściej wybieranym rozwiązaniem, w tego typu sytuacjach. Kryzys można zażegnać, kryzys można rozwiązać, jednak w dzisiejszych czasach, tak jakby o tym zapomniano. Wszechobecny konsumpcjonizm i presja, jaką narzuca na nas życie i to, co się aktualnie dzieje na świecie, powodują to, że ludzie stają się znacznie bardziej wymagający. Również w sprawach małżeńskich.
Młodzi mają znacznie większe oczekiwania względem siebie i są znacznie ambitniejsi, niż miało to miejsce 25 lat temu. Prawie każdy teraz jest po studiach i ma jakiś stopień, czy to magistra, czy to doktorat. Miłość jednak nie wybiera i ludzie łączą się w pary bez względu na wykształcenie, czy pochodzenie. Jednym udaje się przetrwać w szczęściu naprawdę pokaźną sumę lat i zakończyć związek dopiero w chwili śmierci – jednego z małżonków bądź obojga. W obecnych czasach jednak coraz rzadziej do takich relacji dochodzi. Coraz więcej przypadków separacji kończy się rozwodem, bo para nie może dojść do porozumienia. Dlaczego? Przeszkodą są przeważnie: rozmowa w silnych emocjach, całkowita niechęć do drugiej osoby i brak porozumienia, rozmowy w stylu „powiedz mi natychmiast, co o tym sądzisz, bo inaczej Cię zostawię”, obrażanie się, czy też wcinanie się w każde słowo partnera/partnerki.
Mimo iż coraz częściej kryzys małżeński kończy się rozwodem, nie jest to wcale powód do popadania w skrajności. Na każdym etapie życia i w każdym wieku można ułożyć sobie życie z kimś innym. Niemniej jednak, aby do tego doszło, najpierw trzeba przebrnąć przez proces sądowy, który może „uwolnić” zwaśnionych małżonków i dać im drugą szansę na nowe, lepsze życie. Warto wtedy skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który może pomóc w tego typu sprawach.