Sprawność i niezawodność samochodu zależy nie tylko od jego jakości – nawet najlepszy wóz szybko zacznie szwankować przy nieodpowiedniej eksploatacji. Jedną z ważniejszych rzeczy, o której każdy kierowca powinien pamiętać, jest olej silnikowy – a konkretnie jego regularna wymiana. Dlaczego ten płyn jest tak ważny i czym grozi długa jazda bez jego wymiany? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym tekście.

Jaka jest roli oleju silnikowego?

Olej pełni w pracy silnika kilka funkcji. Przede wszystkim smaruje jego ruchome elementy, zmniejszając tarcie między nimi. W ten sposób sprawia, że pracy silnika nie towarzyszy wydzielanie się nadmiernej ilości ciepła. Jest to bardzo ważne dla żywotności jednostki napędowej, ponieważ tarcie i ciepło negatywnie wpływają na trwałość metalowych elementów i prowadzą do ich nadmiernego ścierania, odkształcenia, a w ekstremalnych sytuacjach – nawet stopienia. Ponadto dzięki zawartości odpowiednich komponentów olej silnikowy chroni jednostkę napędową przed korozją oraz rozprasza zbierające się w nim zanieczyszczenia, takie jak sadza czy drobinki metalu, pył z dróg.

Jakie są skutki jazdy bez wymiany oleju?

Jak widać, olej silnikowy jest bardzo ważnym płynem eksploatacyjnym samochodu. Problem polega na tym, że z czasem traci on swoje właściwości smarne i sam ulega zanieczyszczeniu, nie jest więc w stanie rozpuszczać osadów powstających w silniku w skutek spalania paliwa. Dlatego tak ważna jest jego regularna wymiana na nowy płyn, a nie jedynie uzupełnianie jego poziomu. Co się stanie, jeśli będziemy jeździć bez wymiany oleju przez zbyt długi czas? Pierwszym zauważalnym objawem będzie utrata płynności i wydajności pracy silnika – jeśli jednostka napędowa będzie pracować dalej dojdzie do jej zatarcia, czyli uszkodzenia wynikającego z nadmiaru tarcia. Skutki tego mogą być różne, w ekstremalnych sytuacjach dojść może do nieodwracalnego uszkodzenia silnika.

Kiedy wymieniać silnik?

W kwestii częstotliwości wymiany silnika zdania są podzielone. Wielu kierowców uważa, że wystarczy stosować się do zaleceń producenta oleju i samochodu. Z drugiej strony jednak profesjonalni mechanicy, tacy jak firma Silesia Cars Center przestrzegają, że zalecenia te mają więcej wspólnego z marketingiem, niż z realną jakością oleju – dlatego należy go wymieniać częściej. Generalnie dobrą praktyką jest wymiana oleju co najmniej raz w roku lub po przejechaniu około 15 tysięcy kilometrów. Olej zaleca się wymieniać częściej np. jeśli jeździmy w trudnych warunkach drogowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj