Bilety do kina, zagraniczna wycieczka czy wymarzona sukienka w okazyjnej cenie – większości tych zakupów dokonujesz przez internet. Czy jednak płacąc za kolejne rzeczy lub usługi, zachowujesz niezbędne środki ostrożności? Sprawdź, czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne. Dowiedz się, jak to robić, abyś nie musiał obawiać się o zgromadzone na Twoim koncie środki.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy płacenie kartą w internecie jest bezpieczne,
  • jakich danych może zażądać system podczas płatności,
  • jakie są ogólne zasady bezpiecznych płatności w internecie.

Kupowanie przez internet ma wiele zalet: oprócz dużej wygody wiąże się z możliwością korzystania z promocji i uczestnictwa w korzystnych programach partnerskich. Czy jednak wirtualne zakupy to zawsze najbezpieczniejsza opcja? Wyjaśniamy!

Czy płatność kartą w internecie jest bezpieczna?

Niektórzy z nas wciąż obawiają się płatności kartą w internecie. Wiążą się one bowiem z podawaniem swoich danych personalnych i danych karty płatniczej w systemie transakcyjnym. Tymczasem płacenie kartą za zakupy dokonane przez internet może być w pełni bezpieczne. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz przestrzegać podstawowych zasad ostrożności. Jeśli swoje dane poufne zachowasz dla siebie i będziesz korzystać ze swojego urządzenia elektronicznego (laptopa, telefonu lub tabletu) podłączonego do bezpiecznej, zweryfikowanej sieci, zgromadzone na Twoim koncie środki będą chronione.

Jeżeli do tej pory obawiałeś się, że dane Twojej karty mogłaby przechwycić np. osoba pracująca w sklepie internetowym, możesz spać spokojnie – sprzedawca nigdy nie ma możliwości pozyskania takich danych. Wszystkie informacje z serwisu transakcyjnego są przesyłane za pośrednictwem agenta rozliczeniowego bezpośrednio do Twojego banku.

Płacenie kartą przez internet – jakie dane są wymagane?

Aby zrealizować płatność kartą w internecie, musisz uzupełnić wymagane przez system transakcyjny dane. Jakich informacji może wymagać system i które dane możesz mu bezpiecznie podać? Znajdziesz je na swojej karcie. Są to:

  • numer karty płatniczej,
  • kod CVC2 lub CVV2,
  • Twoje imię i nazwisko,
  • data ważności karty.

Obecnie banki powszechnie stosują zabezpieczenia uniemożliwiające skorzystanie z Twojej karty przez osoby niepowołane, np. wtedy, kiedy zgubisz kartę albo ktoś ją ukradnie. Polegają one m.in. na uwierzytelnianiu transakcji z wykorzystaniem Twoich indywidualnych cech (np. odcisku palca) lub przypisanego do Twojego konta numeru telefonu. W ten sposób, nawet jeśli komuś uda się pozyskać dane Twojej karty, nie będzie mógł skorzystać ze zgromadzonych na koncie środków.

Płatność kartą w internecie – zasady bezpiecznych transakcji

Jeśli zależy Ci na tym, aby płacić kartą w internecie w bezpieczny sposób, każdorazowo stosuj się do poniższych zasad:

  • Kupuj w sprawdzonych sklepach internetowych – upewnij się, że nikt nie podszywa się pod adres sklepu Twojej ulubionej marki poprzez dokładne sprawdzenie adresu wyświetlającego się w pasku przeglądarki. Jeśli planujesz zakup w sklepie, którego jeszcze nie znasz, poszukaj opinii o nim w internecie.
  • Uważaj na podejrzane wiadomości – oszustom internetowym zdarza się podrabiać e-maile i SMS-y wysyłane przez sklepy lub firmy kurierskie. Jeśli otrzymana wiadomość wzbudza Twoje podejrzenia, lepiej skontaktuj się z biurem obsługi klienta danego sklepu lub firmy kurierskiej.
  • Korzystaj ze znanego sprzętu podłączonego do bezpiecznej sieci – pamiętaj, aby korzystać ze sprzętu chronionego programem antywirusowym, podłączonego do bezpiecznej sieci (oznaczonej protokołem https). Aby sprawdzać, czy dana strona jest zabezpieczona, zobacz, czy na pasku przeglądarki widnieje symbol kłódki).

Jeżeli już jednak zdarzy się tak, że zrealizujesz płatność na podejrzanej stronie albo dasz się nabrać na fałszywego SMS-a, najlepszym rozwiązaniem będzie zastrzeżenie karty. Jednym z najszybszych sposobów blokowania karty jest zadzwonienie pod numer telefonu +48 828 828 828. W ten sposób połączysz się ze specjalnym całodobowym systemem uruchomionym przez Związek Banków Polskich – Zastrzegam.pl. Kiedy wybierzesz numer i rozpocznie się połączenie, system zapyta Cię o sprawę, z którą dzwonisz, a następnie przekieruje bezpośrednio na infolinię Twojego banku.

Płatności kartą przez internet są szybkie, wygodne i bardzo bezpieczne – oczywiście pod warunkiem, że stosujesz się do podstawowych zasad unikania ryzyka. Nie zapominaj, że, podobnie jak przy płatności gotówką, wiele zależy tutaj od Twojej ostrożności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj